Nowy numer 43/2020 Archiwum

Praga pęka

Prawie centymetr mają szczeliny w ścianach przedwojennej kamienicy przy Targowej 70, obok której budowana jest stacja metra Dworzec Wileński. Rysy pojawiły się także na ścianach centrum handlowego Warszawa Wileńska.

Kamienica przy Targowej 70 stoi tuż obok centrum handlowego Warszawa Wileńska. Mieszkańcy kamienicy boją się, że bezpieczeństwo budynku jest zagrożone. Pęknięcia powstały akurat wtedy, gdy obok wykonywano wykopy. Ściany w mieszkaniach oglądały komisje złożone z przedstawicieli wykonawcy II linii metra. W niektórych miejscach założono czujniki rozwarcia szczelin. Mieszkańcy narzekają jednak, że nie są informowani, jaki jest stan budynku. Wykonawca II linii, spółka AGP Metro, zapewnia, że kamienica jest bezpieczna. - Budynkowi nic nie zagraża. Wszystko jest na bieżąco monitorowane. Czujniki badają przesunięcia – mówił Mateusz Witczyński, rzecznik spółki AGP Metro i zapewniał, że na zlecenie wykonawcy prof. Lech Wysokiński przygotowuje ekspertyzę budynku.
Mieszkańcy wynajęli prawnika, który będzie walczył o to, żeby zabezpieczono kamienicę. To nie pierwsze kłopoty przy Targowej 70 związane z budową metra. Budynek pękał już w latach 50. XX wieku podczas pierwszej przymiarki do budowy metra na Pradze. Wydrążone wtedy tunele zostały zlikwidowane w czasie budowy pobliskiego centrum handlowego.

Okazuje się dzisiaj, że już w sierpniu rysy pojawiły się także na ścianach wspomnianego centrum handlowego. Konsorcjum wzięło odpowiedzialność za tamte pęknięcia. Zauważono je na ściankach działowych w trzech sklepach. Od tamtej pory nie powiększyły się.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama