Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kuźnia o św. Josemarii Escrivie

Kim był założyciel "najbardziej tajemniczej organizacji" Kościoła katolickiego? Człowiekiem, który mimo wielu cierpień - kochał ludzi i świat.

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Kuźnia Milanowska zaprosiło mieszkańców Milanówka i okolic na wykład o jednym z wielkich świętych. Tym razem słuchacze zapoznali się z postacią św. Josemarii Escrrivy, założyciela Opus Dei. Spotkanie pt. "Namiętnie kochać świat" odbyło się 18 stycznia, w sali MOK.  

Wykład poprowadził ks. Michał Kwitliński, jeden z dziecięciu polskich księży należących do Opus Dei. Ks. Michał zwrócił m.in uwagę na pozornie sprzeczne dwa aspekty życia świętego: radość i cierpienie. Święty znany był z niespotykanej pogody ducha. Jednak życie św. Josemarii było bardzo trudne:  w dzieciństwie zmarły jego trzy siostry, ojciec zbankrutował. A podczas wojny domowej w Hiszpanii był prześladowany.  

- Tylko wiara i tylko Bóg mogą pogodzić tak dramatyczne doświadczenia z namiętną miłością do świata - mówił ks. Michał Kwitliński.

Hasło „Namiętnie kochać świat” zostało zaczerpnięte z jednej z homilii wygłoszonej przez św. Josemarię, w której uczył, na czym powinna polegać miłość chrześcijanina do świata stworzonego przez Boga. Święty mówił:  „Musicie teraz zrozumieć - w nowym świetle - że Bóg wzywa was, abyście mu służyli w miejscu pracy i podczas spełniania obowiązków cywilnych, materialnych, świeckich, życia ludzkiego: w laboratorium, na sali operacyjnej w szpitalu, w koszarach, w auli uniwersyteckiej, w fabryce, w warsztacie, na polu, w domu i w całej ogromnej różnorodności miejsc pracy. Bóg codziennie czeka na nas. Zapamiętajcie: istnieje coś świętego, Bożego, ukrytego w sytuacjach najbardziej prozaicznych i każdy z was ma to odkryć". 

W wykładzie uczestniczył również ks. Piotr Prieto, Wikariusz Generalny Opus Dei na Polskę, który osobiście znał św. Josemarię. 

Kolejny wykład z cyklu "Dziesięciu świętych na dziesięciolecie Kuźni" odbędzie się już za miesiąc. O dokładnym terminie - poinformujemy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama