Nowy numer 43/2020 Archiwum

„Te stypendia to żywy pomnik Jana Pawła II”

588 stołecznych uczniów i studentów otrzymało stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. W tym roku stypendia przyznano po raz 8. - Jesteście elitą wrażliwą na drugiego człowieka – powiedziała do stypendystów Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ceremonia wręczenia stypendiów 10 najlepszym osobom odbyła się 25 stycznia w miejskim ratuszu. Z rąk prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz otrzymali je uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci uczący się w stolicy. Wszyscy oprócz dobrych wyników w nauce, dochodu nie przekraczającego 1 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym wyróżniają się szczególnymi osiągnięciami pozaszkolnymi (np. na tle sportowym, kulturalnym, naukowym czy charytatywnym).

Wśród grona laureatów, którzy odebrali stypendia w ratuszu znaleźli się florecistka, mistrzyni Polski w tańcach latynoamerykańskich, pasjonat genetyki, kontrabasista, lekkoatletka, łyżwiarka figurowa, finaliści olimpiady chemicznej i informatycznej, student lotnictwa i akordeonista. - Papież także miał swoje pasje, pływał kajakiem, lubił narty, był aktorem i pisarzem, ponad to wieloma rzeczami się interesował – powiedziała do młodych prezydent.

W tym roku stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznano po raz ósmy. Otrzymało je 588 uczniów i studentów. Z roku na rok zainteresowanie stypendiami rośnie. - W ostatniej edycji na jedno stypendium zgłaszały się trzy osoby – powiedziała Ewa Masny, przewodnicząca komisji stypendialnej. W ciągu ośmiu lat przyznano 4755 stypendiów. Ich wysokość waha się od 200 do 1500 zł miesięcznie.

Oprócz pomocy materialnej młodzi ludzie mogą korzystać także z oferty tzw. programu stypendialnego np. uczestnicząc warsztatach teatralnych, zajęć z tworzenia filmów animowanych, seminariów dla młodych intelektualistów czy warsztaty operatorskie. Podczas programu, młodzi mają okazję zapoznać się także z nauczaniem Ojca Świętego. – Wraz z pomocą finansową pomagamy kształtować charakter młodego człowieka. Tego typu stypendia to rzadkość na skalę Polskich samorządów – powiedział Adrian Sinkowski z Centrum Myśli Jana Pawła II.

- Wspaniale, jeśli ktoś ma swoje pasje, a do tego znajdzie się ktoś, kto poda rękę i powie „idziesz dobrą drogą”. Ja taką pomoc otrzymałam, także duchową w postaci dobrych wartości. Czuję ogromną wdzięczność. Swoim talentem staram się upiększać miasto – powiedziała Laura Wasilewska, artystka, była stypendystka.

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama