Nowy numer 25/2018 Archiwum

Święte Rodziny w Warszawie

Dwie wersje obrazu Gianfrancesco Penniego Święta Rodzina – z Bostonu i z Warszawy spotkały się po raz pierwszy po pięciuset latach w Muzeum Narodowym w Warszawie. Spotkanie dwóch obrazów zainaugurował wykład prof. Paula Joannidesa z University of Cambridge.

Z inicjatywy słynnego badacza sztuki Rafaela i renesansowego malarstwa włoskiego, profesora Paula Joannidesa, do Warszawy przyjechała druga wersja obrazu "Święta Rodzina" Gianfrancesca Penniego. Będzie prezentowana z obrazem, stale eksponowanym w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego.

Dwie wersje obrazu Gianfrancesco Penniego Święta Rodzina – z Bostonu i z Warszawy spotkały się po raz pierwszy po pięciuset latach. Spotkanie w Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurował wykład prof. Joannidesa. Obrazy Penniego będą eksponowane obok siebie do 31 marca 2013 r.

Obraz Gianfrancesco Penni, „Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem i św. Katarzyną Aleksandryjską” powstał ok. 1521-22 r. w dwóch wersjach: na desce o rozmiarze 115 na 95 cm, który znajduje się jako depozyt rodziny Potockich z Krakowa i Krzeszowic w Muzeum Narodowym w Warszawie, oraz na płótnie w rozmiarze 125 na 93,5 cm, który przyjechał do Polski z Childs Gallery w Bostonie w USA.

 

Podczas wykładu prof. Joannidesa zaprezentowane zostały wyniki sesji badawczej, która odbyła się 4 lutego rano z udziałem międzynarodowej grupy badaczy twórczości Rafaela oraz kustoszy i konserwatorów MNW. Publiczności ujawnione zostały nieznane powszechnie wyniki badań nad oboma dziełami, prowadzonych przez uczonych zagranicznych i polskich. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma