„Nie będzie tu smoków, księżniczek i czarów. Zabieramy Cię w podróż do prawdziwego świata” – zapowiadają autorki pierwszej w Polsce książki dla dzieci o „Rycerzach lasu”.
„Bartek nie bardzo rozumiał, dlaczego tych ludzi tak musi się bać. Przecież Janek i żołnierze z oddziału walczyli w II wojnie światowej jak najwięksi bohaterowie. Ciągle słyszał, że za wolną Polskę są gotowi oddać życie. A teraz, kiedy czołgi zniknęły i nie ma już niemieckich żołnierzy, oni nie dostają medali, tylko ukrywają się w lesie. Zawsze kiedy pytał o to matkę albo samego brata, słyszał: takie czasy, dla twojego dobra lepiej będzie, jak nie będziesz rozumiał”. To fragment pierwszego z dwóch opowiadań dla dzieci o żołnierzach niepodległościowego podziemia, tzw. wyklętych. Książka ukazała się staraniem krakowskiego wydawnictwa "Kasper".
Joanna Gajewska i Weronika Zaguła napisały książkę dla dzieci i młodzieży o ich rówieśnikach, którzy przeżywali powojenną rzeczywistość PRL, w podziwie dla prawdziwych bohaterów, często ich starszych braci i kuzynów. „Rycerze lasu” to opowieść, która o aresztowaniach, leśnych oddziałach, walce o honor i wolną Polskę mówi językiem zrozumiałym dla pokolenia facebooka i minecrafta. Proszę się nie zdziwić, jeśli ta książka zachęci dzieci do stawiania kolejnych pytań o żołnierzy wyklętych.
„Chcemy opowiedzieć Ci historię niezwykłą, która mogła się wydarzyć. W tym tajemniczym lesie zapomnisz na chwilę o komputerze, grach. Zapomnisz nawet, że czytasz ją w wygodnym fotelu. Będziesz czuł zapach ogniska, usłyszysz szum lasu, a na polanie zobaczysz ich – Żołnierzy Wyklętych” – zachęcają autorki. A ppłk Stanisław Oleksiak, prezes Zarządu Głównego Światowego Żołnierzy Armii Krajowej dodaje w przedmowie: chciałbym, byście dzięki temu wiedzieli, że z faktu bycia Żołnierzem Wyklętym należy być dumnym. Bo to był i jest nadal czas służby dla Ojczyzny. Służby do końca.
Autorki należą do Signum Temporis. Stowarzyszenia do Rzeczy - organizacji pozarządowej, która działa na rzecz popularyzacji polskiej historii, dziedzictwa narodowego i budowania więzi międzypokoleniowych.
3 marca, w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, autorki wezmą udział w spotkaniu dla dzieci pt. "Rycerze lasu - kim byli partyzanci". Odbędzie się ono w Domu Pielgrzyma AMICUS przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, ul. Hozjusza 2 o godz. 12.30 (bezpośrednio po Mszy św. dla dzieci o godz. 11.30). - Zapraszamy rodziny do wspólnej integracji i rozmowy o polskich bohaterach. Nie zabraknie gier i atrakcyjnych zabaw dla dzieci - zachęcają autorki książki "Rycerze lasu": Joanna Gajewska i Weronika Zaguła.
Pierwsza książka o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci
grzegorzkut