Nowy numer 21/2018 Archiwum

O. Wacław Oszajca: To zapowiedź zmian

– Wybór kard. Bergoglio to zapowiedź zmian w Kościele i jego otwarcia na współczesny świat – uważa o. Wacław Oszajca, jezuita.

Zakonnik podkreśla, że nowy papież jest człowiekiem, który kocha Kościół i cechuje się zdrowym rozsądkiem. Jego zdaniem, wybór imienia świadczy o tym, że będzie kładł akcent na dwie rzeczy: wiarę jako osobistą relację człowieka z Bogiem, oraz na otwarcie Kościoła i jego wyjście do świata.

Jezuita ocenił, że papież Franciszek jako Argentyńczyk będzie zabiegał o zachowanie tożsamości Kościołów lokalnych. – Jezuici mają w tym swoje doświadczenie, wynikające choćby z misji prowadzonych w Ameryce Południowej – powiedział.
 
Zdaniem o. Oszajcy, wybór kard. Bergoglio jest zapowiedzią zmian w Kościele – będzie zapewne kontynuował reformę Kurii Rzymskiej, stanie także przed zagadnieniami związanymi z kwestiami obyczajowymi. Jezuita dodał także, że można spodziewać się przyspieszenia procesu oczyszczania Kościoła z przejawów pedofilii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma