Nowy numer 39/2020 Archiwum

W jednych brakuje uczniów, w innych - pieniędzy

150 szkół chcą zlikwidować samorządy w województwie mazowieckim. Część ze względu na reformę szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Ale aż 49 padnie dlatego, że nie można ich dalej utrzymać. Z powodu braku uczniów ubędzie kolejnych 27.

155 uchwał o zamiarze likwidacji szkół i placówek oświatowych na Mazowszu trafiło do Kuratorium Oświaty w Warszawie. Większość z nich to szkoły, które zostaną zamknięte w związku ze zmianami w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego.

Jak poinformował PAP rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki, ze względów ekonomicznych ma być zlikwidowanych 49 placówek. Inne powody likwidacji to: zupełny brak uczniów (27 placówek) oraz przekształcenie w filię (6 placówek).

Samorządy miały czas na przesłanie do kuratorium uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół i placówek oświatowych na swoim terenie do 28 lutego. Na listę wytypowanych do likwidacji placówek trafiły m.in.: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mińsku Mazowieckim, Gimnazjum nr 2 w Płocku oraz dwie placówki specjalne: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 22 i Publiczne Gimnazjum nr 19 w Radomiu.

W związku ze zmianami w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego na Mazowszu mają być zlikwidowane 73 placówki tego typu.

Obecny rok jest kolejnym rokiem zamykania szkół ze względu na zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, licea profilowane przestaną istnieć do 1 września 2014 r. Od września 2012 r. trwa systematyczne ich wygaszanie, czyli nie przeprowadza się naboru do pierwszych klas. Na mocy ustawy likwidowane są też licea uzupełniające i technika uzupełniające dla młodzieży i dorosłych, technika dla dorosłych i zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych.

W ubiegłym roku szkolnym (2011/2012) samorządy podjęły łącznie 337 uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół i innych placówek oświatowych. Z przyczyn ekonomicznych planowano zamknąć 136 placówek. Pozostałe uchwały dotyczyły porządkowania sieci szkół i zmian w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego, wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie oświaty oraz przekształceń w filie.

W stosunku do blisko 40 proc. placówek wstępnie typowanych do zamknięcia nie podjęto ostatecznie uchwał o ich likwidacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama