Za miłość do życia

Fundacja Narodowego Dnia Życia wręczyła statuetki Tulipanów dla osób i inicjatyw, które promują i zachęcają innych do odnajdywania szczęścia w rodzinie. Wśród nagrodzonych: Barbara Grysiak, Tomasz Terlikowski, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Stowarzyszenie KoLiber, Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie i miasto Szczecin.

– Polacy niezmiennie deklarują swoje przywiązanie do rodziny. Aż 92 proc. z nas uważa, że aby być szczęśliwym człowiek potrzebuje rodziny. Ona otacza nas miłością, pomaga przezwyciężyć trudne momenty, wyposaża w umiejętności i nawyki niezbędne do funkcjonowania w większych wspólnotach. Jest wartością zarówno w wymiarze osobowym jak i społecznym – mówi Jacek Sapa z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia.

W tym roku święto uchwalone przez Sejm w 2004 r. obchodzony będzie 24 marca pod hasłem "Kierunek: dziecko". Z tej okazji w Warszawie rozdano Tulipany Narodowego Dnia Życia – statuetki dla dziennikarzy, dzieł kultury, inicjatyw społecznych i samorządów przyjaznych rodzinie.

W tym roku nagrodę w kategorii samorządu otrzymało miasto Szczecin za "tworzenie przestrzeni przyjaznej rodzinie", m.in przez wprowadzenie Karty Dużej Rodziny zapewniającej wsparcie rodzicom posiadającym nawet dwójkę dzieci. W ciągu pół roku funkcjonowania projektu skorzystało z niego ponad sześć i pół tysiąca szczecińskich rodzin.

Statuetkę Tulipanów otrzymał także Tomasz Terlikowski za "wytrwałe występowanie w obronie wartości podstawowych dla naszej cywilizacji" i "obronę prywatności i nienaruszalności praw rodziny, zwłaszcza przed zakusami państwa i państwowych urzędników.

W kategorii "Dzieło kultury" nagrodę otrzymała Brygida Grysiak za książkę "Wybrałam życie”, tom reportaży przedstawiających historie decyzji kobiet, których dotknęła myśl o aborcji.

Tulipany Narodowego Dnia Życia otrzymała również Federacja Inicjatyw Oświatowych, która od 13 lat wspiera przekazywanie szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców. Od początku działania FIO już 400 szkół zagrożonych uprzednio zamknięciem "zmieniło właścicieIa", a ogromna część z nich działa z sukcesem.

Wyróżnienie w kategorii "Inicjatywa społeczna" przyznano Stowarzyszeniu KoLiber, którego jeden z projektów, tournée filmu "October Baby" zgromadziło 12 tysięcy widzów na 90 pokazach. KoLiber tworzy także tzw. mapy śmierci, znakującej miejsca, w których dokonuje się w dzisiejszej Polsce aborcji. W tej samej kategorii jury wyróżniło Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..