Co ty możesz zrobić dla życia?
Chociaż Tydzień dla Życia już za nami, jego ideę warto propagować każdego dnia. O tym, jak to robić, jak chronić najmniejszych, jak rozmawiać w swoim otoczeniu o wartości życia zastanowią się uczestnicy debaty, na którą Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej zaprasza do Galerii Porczyńskich na 7 kwietnia o godz. 17.
W debacie wezmą udział najaktywniejsi obrońcy życia w Polsce:
Jakub Bałtroszewicz – koordynator Polskiego Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”, redaktor naczelny czasopisma IMAGO;
Mariusz Dzierżawski – prezes Fundacji PRO Prawo do Życia, organizator wystaw „Wybierz Życie”. W roku 2011 pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej „Stop aborcji”, pod którą podpisało się 600 tys. obywateli;
Jacek Sapa – prezes Fundacji Narodowy Dzień Życia wspierającej ruch marszowy w Polsce oraz Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Współorganizator inicjatywy ustawodawczej z 2011 r. oraz związanych z nią akcji „Zadzwoń do posła” czy certyfikatów kandydata przyjaznego życiu i rodzinie;
Antoni Zięba – nazywany nestorem polskiego pro life. W 1980 był współzałożycielem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Jest wydawcą m.in. Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”, Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich „Wychowawca” oraz magazynu „Służby Życia”, a także publicystą i felietonistą TV Trwam, Radia Maryja, „Naszego Dziennika”.
Przesłanie do uczestników przekaże także drogą audiowizualną ks. Tomasz Kancelarczyk, założyciel Bractwa Małych Stópek oraz organizator Marszów dla Życia w Szczecinie.
Jedną z propozycji aktywnej ochrony życia nienarodzonych jest duchowa adopcja. To codzienna modlitwa w intencji poczętego dziecka zagrożonego aborcją, którego imię zna Bóg. Modlitwa trwa dziewięć miesięcy. Duchową adopcję rozpoczynamy od uroczystego złożenia przyrzeczenia w kościele, które poprzedza kilkudniowe przygotowanie. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach (choroba, niepełnosprawność, znaczna odległość od kościoła sprawującego liturgię przyrzeczeń adopcyjnych) przyrzeczenie może być też składane prywatnie przed krzyżem, najlepiej w święto Matki Bożej. W najbliższym czasie duchowej adopcji będzie można dokonać w kościele Świętego Ducha przy ul. Długiej. Przygotowanie rekolekcyjne rozpoczyna się 6 kwietnia o godz. 17. Następnego dnia o 17.30 odprawione zostaną nabożeństwo ekspiacyjne i Msza św.
Przyrzeczenia duchowej adopcji składane będą podczas Mszy św. 8 kwietnia o godz. 18 (nabożeństwo dziękczynne o 17.30).
Duchowa adopcja może być podjęta jeden raz, ale może być podejmowana cyklicznie co 9 miesięcy, jednak zawsze po wypełnieniu poprzednich zobowiązań. Każdorazową nową duchową adopcję powinno poprzedzać nowe przyrzeczenie.