O godz. 10 rano dzwony wszystkich kościołów archidiecezji warszawskiej obwieszczą początek rocznicy. W tym czasie na Muranowie, pod pomnikiem Bohaterów Getta, spotkają się powstańcy, prezydent RP, przedstawiciele rządu i parlamentu oraz środowisk żydowskich. Warszawscy biskupi zaapelowali o uwzględnienie rocznicy w modlitwie wiernych.
W oficjalnym rozpoczęciu obchodów 70. rocznicy powstania w getcie wezmą udział: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu RP oraz przedstawiciele środowisk żydowskich. Hołd pomordowanym oddadzą także mieszkańcy Warszawy i jeden z ostatnich żyjących powstańców, Symch Ratajzer-Rotem "Kazik", który wyprowadził kanałami z getta kilkudziesięciu bojowców, w tym m.in. Marka Edelmana.
Wydarzenia rocznicowe skoncentrowane będą przede wszystkim na Muranowie, a w szczególności przy pomniku Bohaterów Getta oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zgodnie z długoletnią tradycją drugim ważnym rejonem obchodów rocznicy powstania będą okolice placu Grzybowskiego.
W trakcie uroczystości kantor Joseph Malovany wykona utwór El Malle Rachamim. Po części oficjalnej pod pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się, jak co roku, przemarsz pod pomnik Umschlagplatz.
Wieczorem o 21.30 sprzed budynków Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego skierowane zostaną w niebo dwa snopy światła.
Dzień wcześniej, 18 kwietnia, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim pod dyrekcją Zubina Mehty. To wyjątkowe wydarzenie będzie można zobaczyć na antenie TVP 2 ok. 22.35.
70. lat po tragicznych wydarzeniach działalność na warszawskim Muranowie rozpoczyna Muzeum Historii Żydów Polskich. Na odwiedzających czeka niezwykły budynek i dziesiątki imprez: koncerty, wykłady, filmy, spacery, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich wiele wydarzeń poświęconych obchodom 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Od 19 do 21 kwietnia na ulice Warszawy wyjdzie kilkuset wolontariuszy. Rozdając papierowe żonkile, będą opowiadali o ich symbolice i namawiali przechodniów do przypinania kwiatów do ubrań na znak pamięci o powstaniu.
W niedzielę 21 kwietnia o 17 odbędzie się Masa 1943 – przejazd rowerowy w hołdzie Bohaterom Getta. Uczestnicy przejazdu poznają historię miejsc nierozerwalnie związanych z historią warszawskich Żydów. Na trasie znajdą się m.in. Żydowski Instytut Historyczny w pobliżu dawnej synagogi na Tłomackiem (w jej miejscu stoi dziś tzw. Błękitny Wieżowiec), Synagoga Nożyków i siedziba Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Masa 1943 zakończy się przed nowo otwartym gmachem Muzeum Historii Żydów Polskich.
Wydarzenia towarzyszące potrwają do 16 maja. Data ta wyznacza koniec powstania i finał akcji likwidacyjnej getta – wysadzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.
Główną platformą informacyjną jest serwis getto.waw.pl, dostępny w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Na stronie internetowej znajduje się program obchodów wraz z mapami wskazującymi miejsce danego wydarzenia oraz danymi organizatorów.