W bazylice Świętego Krzyża kolekcjonerzy pokazują obrazki religijne. Swoje zbiory prezentuje też jeden z biskupów.
Koronkowe, złocone, wytłaczane, a nawet obszyte materiałem i ręcznie ozdobione kordonkiem... Kilkaset maleńkich obrazków religijnych można od czwartku oglądać w dolnej części bazyliki Świętego Krzyża, przy Krakowskim Przedmieściu. Wystawę "Obrazki święte w roku wiary" otworzył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, który sam też jest kolekcjonerem i część swoich zbiorów zaprezentował na wystawie. Zanim jednak odbył się wernisaż, biskup odprawił w świętokrzyskiej bazylice Mszę św. w intencji organizatorów wystawy, kolekcjonerów oraz wszystkich tych, którym bliski jest maleńki, święty obrazek.
- Jak mówił bł. Jan Paweł II w "Liście do artystów" w 1999 r., dzieła sztuki sakralnej, a wśród nich obrazki święte, pozwalają w jakiejś mierze ukazać nieskończone piękno Boga i skierować ku niemu ludzkie umysły. Nie są więc tylko estetycznymi ilustracjami, ale prawdziwymi źródłami teologicznymi - przypomniał biskup.
Na wystawie zwrócił szczególną uwagę na jeden obrazek, a właściwie na cytat zamieszczony na odwrocie. Pochodzi z pism św. Teresy Wielkiej: "Pamiętaj, że masz tylko jednego Boga, jedną duszę i jedno życie. Jeżeli jednego Boga obrazisz - nie znajdziesz pomocy u drugiego. Jeżeli jedną duszę stracisz - nie będziesz miał drugiej, którąbyś mógł zbawić. Jeżeli jedno życie zmarnujesz - nie będziesz miał drugiego na naprawę złego. Czy cię to nie powstrzyma od grzechu?". Obrazek jest pamiątką z kościoła Świętego Krzyża Księży Misjonarzy w Warszawie, a odręcznym pismem zapisano na nim datę: 20.03.1939 r.
- Jak tu nie kochać świętych obrazków, które są świadkami i nauczycielami wiary?! - mówił bp. Leszczyński.
Jak dodał proboszcz ks. Robert Berdychowski CM, jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawę obejrzeli uczniowie pobliskiego Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego i byli pod jej wrażeniem.
- Młodzież była zdumiona, że w tych obrazkach, w zamieszczonych na ich odwrocie modlitwach, jest tyle prostej, ale głębokiej wiary, której można się uczyć. To było budujące. W najbliższych dniach wystawę obejrzą młodzi także z innych szkół - mówił proboszcz.
Na wystawie, która jest pierwszą wspólną prezentacją kolekcjonerów z całej Polski, pokazano niewielką część zbiorów 18 osób prywatnych i dwóch instytucji. Organizatorką przedsięwzięcia jest Maria Parzuchowska, która święte obrazki zbiera od lat i zebrała ich już kilka tysięcy. Potrafi też niezwykle interesująco o nich opowiadać, zwracając uwagę na każdy ich szczegół, odgadując symbolikę i głębie przekazu.
Ekspozycję w bazylice Świętego Krzyża można obejrzeć do 21 kwietnia. W piątek i sobotę dostępna jest w godz. 9.30 a 19.30, a w niedzielę od 8.00 do 20.00. Wstęp wolny. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zamieszczono reprodukcje kilkudziesięciu obrazków, wraz z modlitwami i odręcznymi dopiskami dawnych posiadaczy, umieszczonymi na odwrocie.