Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ostatnia wola Rzeczypospolitej

Konstytucja 3 maja należy do tych aktów prawych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia do wszystkich innych ustaw - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w intencji ojczyzny.

W uroczystej Eucharystii uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką. W homilii kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że Konstytucja 3 maja została nazwana ostatnią wolą i testamentem gasnącej Rzeczypospolitej.

- Przecież ona, Konstytucja 3 maja, pozwoliła przetrwać 123 lata rozbiorów - podkreślił kard. Nycz.

Zdaniem metropolity dzięki konstytucji było do czego wrócić w roku 1918.

- I sądzę, że w tym znaczeniu Konstytucja 3 maja jest tym aktem, za który dziś dziękujemy, aktem ważnym i podstawowym, do którego trzeba wracać pamiętając o tym, co jest fundamentem naszego państwa, co jest fundamentem porządku społecznego w naszym kraju, w którym żyjemy - mówił kard. Nycz.

Hierarcha podkreślił, że trzeba wracać do tego ducha zwłaszcza wtedy, kiedy przychodzi pokusa zmiany ustawy zasadniczej, przepisów, które stoją na straży godności małżeństwa i rodziny, narodu i państwa.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości na pl. Zamkowym – z udziałem prezydenta, metropolity warszawskiego, przedstawicieli MON. Asystę honorową zapewnili żołnierze kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestra Marynarki Wojennej. Po odczytaniu preambuły Konstytucji 3 maja, 21 wystrzałów oddały armaty plutonu salutacyjnego.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama