Nowy numer 33/2018 Archiwum

Najpierw pikieta, potem strajk?

Pracownicy miejskiej komunikacji będą bronić swoich przywilejów.

We wtorek 14 maja o godz. 15 pracownicy komunikacji miejskiej będą pikietować przed ratuszem w obronie swoich uprawnień do bezpłatnych przejazdów. Jak tłumaczą darmowe przejazdy nie są przywilejem, ale stanowią część składową ich wynagrodzenia. Pierwsi uprawnienie do nich w 1932 r. nabyli pracownicy tramwajów. Teraz korzysta z nich ponad 30 tys. pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich, Metra Warszawskiego i Szybkiej Kolei Miejskiej, ale także ich rodziny: małżonkowie, dzieci, pasierbowie, konkubenci, rodzice pracowników, a także wdowy i wdowcy po nich. W grupie uprawnionych pracownicy stanowią jedną trzecią, a ich bliższa i dalsza rodzina - dwie trzecie.

Przeciwko planom cięć zgodnie zaprotestowały wszystkie związki zawodowe zakładów miejskiej komunikacji. Ich zdaniem ratusz chce znieść darmowe przejazdy dla pracowników komunikacji i ich rodzin, bo szuka oszczędności w tegorocznym, trudnym budżecie. Likwidacja uprawnień zasiliłaby rocznie miejską kasę dodatkowymi 21 mln zł. Jeśli pikieta nie przyniesie pożądanego efektu i ratusz nie wycofa się z planu cięć, związkowcy nie wykluczają strajku, który mógłby sparaliżować komunikację w Warszawie.

Ostateczną decyzje w  sprawie pracowniczych uprawnień w spółkach komunikacji miejskiej podejmie Rada Warszawy. Zajmie się nią prawdopodobnie na sesji 23 maja.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma