Nowy numer 42/2020 Archiwum

W domkach zapłacimy nieco mniej

Zamiast 89 zł opłaty niezależnie od liczby mieszkańców domu jednorodzinnego, którą uchwalili warszawscy radni, ratusz proponuje dziś trzy stawki. Tyle, że wychodzi i tak drożej, niż w blokach. I wielokrotnie więcej niż dotychczas.

 Radni zajmą się dziś projektami zmian w uchwałach tworzących nowy system gospodarki odpadami, jaki będzie funkcjonował w mieście od 1 lipca tego roku. Według propozycji ratusza opłata za odbiór śmieci w domach jednorodzinnych, która budziła największe kontrowersje, ustalona pierwotnie na 89 zł za odpady posegregowane, niezależnie od liczby osób mieszkających na posesji, teraz zostanie od niej uzależniona. Jednak zamiast odbioru odpadów raz w tygodniu, mieszkańcy domów będą mogli liczyć na ich odbiór dwa razy w miesiącu.

- Proponowane zmniejszenie częstotliwości odbioru śmieci z domów jednorodzinnych i związane z nim potencjalne zmniejszenie kosztów ich obsługi umożliwiły zróżnicowanie stawek opłaty dla tych nieruchomości. Przedłożony projekt uchwały zawiera propozycję wprowadzenia trzech stawek opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów z domów jednorodzinnych, w zależności od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. I tak, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, zbierającego odpady w sposób selektywny, będzie to 44,50 zł, dwie osoby mieszkające w domu i segregujące śmieci zapłacą 68 zł, zaś trzy i więcej osób - 89 zł. W przypadku zbierania odpadów w sposób nieselektywny, stawki będą wyższe o 40 proc. - mówi wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Zgodnie z proponowaną treścią uchwały określającej sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania, miasto wyposaży
nieruchomości, na których powstają odpady komunalne objęte systemem (domy jedno- i wielorodzinne, biura, lokale usługowe) w odpowiednie pojemniki do zbierania tych odpadów oraz zapewni utrzymanie ich w dobrym stanie sanitrnym i technicznym. Usługa ta będzie częścią zlecenia, jakie otrzymają firmy wybrane do obsługi poszczególnych obszarów Warszawy. Wprowadzenie takiego zapisu umożliwiła nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta w styczniu 2013 r. - wcześniej, gdy przyjmowana była pierwotna wersja tej uchwały, ustawa nakładała obowiązek zapewnienia pojemnika na właścicieli nieruchomości.

Dodatkowo, proponuje się zmianę zapisów dotyczących odbioru odpadów zielonych - zgodnie z proponowanym rozwiązaniem, będą one odbierane w ramach comiesięcznych
zbiórek akcyjnych, od maja do listopada każdego roku. W projekcie zmiany uchwały znalazło się też zmniejszenie częstotliwości odbierania odpadów zmieszanych z domków
jednorodzinnych, co powinno przełożyć się na niższe koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

Ratusz proponuje również zmianę terminu składania deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej. Proponowany termin to 19 lipca 2013 r. Do tej pory deklaracje złożyło zaledwie 22 tys. mieszkańców Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama