Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ogrody prymasowskiego dumania

W najbliższy weekend Dom Arcybiskupów Warszawskich otworzy swe podwoje. W tym roku po raz pierwszy chętni zobaczą prymasowskie ogrody.

Ogrody prymasowskiego dumania   Dom Arcybiskupów Warszawskich już trzeci raz udostępni zwiedzającym swoje wnętrza Agata Ślusarczyk Już po raz trzeci przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oprowadzą chętnych po mieszczącej się przy ul. Miodowej 17/19 siedzibie metropolity warszawskiego. W odbudowanym po wojnie w późnobarokowo-klasycystycznym stylu pałacu w latach 1952-1981 rezydował kard. Stefan Wyszyński. Tutaj został aresztowany 25 września 1953 r., tu również powrócił – po trzech latach uwięzienia – 28 października 1956 r. Wnętrza, gdzie żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia będzie można zobaczyć 25 i 26 maja od godz. 10 do 15.

Warszawiacy zobaczą m.in. salę tronową z portretami kolejnych gospodarzy pałacu, konferencyjną, gdzie pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego obradował Episkopat i prywatny gabinet Prymasa i jego kaplicę. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić rzadko pokazywane ogrody prymasowskie, do których często, na chwilę refleksji, udawał się Wyszyński i znajdujący się w nich rokokowy pawilon. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku i do tej pory pozostała nietknięta. Zwiedzający będą mieli także okazję zobaczyć zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki z czasu posługi kolejnych gospodarzy tego miejsca

Ogrody prymasowskiego dumania   Rokokowa altana w prymasowskich ogrodach to unikat Michał Karpowicz Z pałacem przy ul. Miodowej splatała się także historia Karola Wojtyły. To tu w lipcu 1958 r. został wezwany przez Wyszyńskiego, by dowiedzieć się o biskupiej nominacji. Dwadzieścia jeden lat później Prymas Tysiąclecia gościł już Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny po wyborze na Stolicę Piotrową. Papież zatrzymywał się w rezydencji prymasowskiej także w czasie następnych pielgrzymek, spotykał się m.in. z przedstawicielami innych wyznań, przyjął tu także doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ostatni raz gościł w pałacu arcybiskupów 11 czerwca 1999 r., kiedy to spotkał się z polskimi biskupami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy