Nowy numer 39/2022 Archiwum

Tu będą relikwie św. Andrzeja Boboli

W Panteonie Wielkich Polaków przygotowywana jest wnęka na szczątki św. Andrzeja Boboli - jednego z patronów Polski. Relikwie zostaną zamontowane 2 czerwca podczas VI Dnia Dziękczynienia.

Relikwiarz jest barokowy, z bogatymi ornamentami, w środku zostanie zamieszczony fragment ciała świętego pobrany 75 lat temu podczas kanonizacji. - Chcieliśmy, by relikwiarz nawiązywał do czasów, kiedy pamięć o św. Andrzeju Boboli niejako powróciła do świadomości Polaków i rozwijał się jego kult - wyjaśnia ks. Paweł Gwiazda, proboszcz parafii Bożej Opatrzności na Wilanowie.

Obecnie, w Panteonie Wielkich Polaków obok relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przygotowywana jest wnęka, w której 2 czerwca, pod koniec obchodów VI Dnia Dziękczynienia, gdy w dolnej świątyni zostanie zabrana trumna z ciałem św. Andrzeja, zostaną zainstalowane jego szczątki. - Nie będzie to uroczyste przyjęcie. Już teraz przygotowujemy się do tego wydarzenie duchowo, uczestnicząc w nowennie do św. Andrzeja i dedykując mu jeden z ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała. W niedzielę 9 czerwca po Mszach św. będziemy dziękować Bogu za relikwie i modlić się za wstawiennictwem świętego - wyjaśnia proboszcz.

Relikwie patrona Polski pozostaną w Panteonie Wielkich Polaków do czasu poświęcenia górnej świątyni. - Wówczas, tak jak inni Opatrznościowi Polacy, przez których Pan Bóg czynił dla nas szczególne znaki, znajdą się w głównym okręgu świątyni, by tam towarzyszyć modlącemu się Kościołowi - mówi ks. Paweł Gwiazda.

VI Dzień Dziękczynienia w szczególności dedykowany jest św. Andrzejowi Boboli. 2 czerwca ulicami Warszawy przejdzie procesja z integralnymi szczątkami świętego męczennika. Pochód nawiązywać będzie do uroczystego powrotu jego relikwii z Rzymu do Warszawy, w czerwcu 1938 r., dwa miesiące po kanonizacji (czytaj więcej: Męczennik na ulicach Warszawy >>).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy