Z okazji 900-lecia Zakonu Maltańskiego w Filharmonii Narodowej brawurowo zagrali Gary Guthman, jeden z najlepszych amerykańskich muzyków jazzowych (trąbka), Stanisław Drzewiecki, światowej klasy pianista, nadzieja polskiego, młodego pokolenia oraz Konstanty Wileński – światowej sławy kompozytor, pianista-wirtuoz, znany i wykonywany na całym świecie.
Zakon Maltański, najstarsza organizacja charytatywna na świecie świętuje 900 lat od chwili ogłoszenia bullą Papieża Paschalisa II pełnej niezależności od władzy świeckiej i kościelnej. Z tej okazji Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zorganizował koncert muzyki jazzowej i klasycznej w wykonaniu muzyków światowego formatu.
Na scenie Filharmonii Narodowej zagrali Gary Guthman, jeden z najlepszych amerykańskich muzyków jazzowych (trąbka), Stanisław Drzewiecki, światowej klasy pianista, nadzieja polskiego, młodego pokolenia oraz Konstanty Wileński – światowej sławy kompozytor, pianista-wirtuoz, znany i wykonywany na całym świecie. Muzykom towarzyszyła Lwowska Narodowa Orkiestra Kameralna.
Goście, wśród których była małżonka prezydenta RP, Anna Komorowska, kard. Kazimierz Nycz i abp Celestino Migliore wysłuchali utworów Paganiniego, Mozarta, a także standardów jazzowych. W drugiej części wieczoru miała miejsce aukcja malarstwa współczesnego. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na wyposażenie zespołów ratunkowych Pomocy Maltańskiej.
Zakon Maltański czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalną w ponad 120 państwach. Jego członkowie pozostają wierni zasadom, podsumowanymi w haśle "Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum", cyli "Obrona Wiary i służba ubogim i cierpiącym". Wyszkoleni ratownicy Maltańskiej Służby Medycznej biorą udział w ratowaniu ofiar klęsk żywiołowych, takich jak powódź w Polsce w 1997 r., w Niemczech w 2002 r. oraz w Czechach. 2010 r. W 2006 r. ratownicy MSM jako pierwsi dotarli z pomocą do uwięzionych w zawalonej hali Katowickiej.
Suwerenny Zakon Maltański posiada własną konstytucję, paszporty, znaczki, organizacje publiczne.Utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 102 państwami, jest neutralny, bezstronny i apolityczny, co pozwala mu grać rolę mediatora pomiędzy państwami.