Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsza Msza św. w stadionowej kaplicy

Tydzień temu odbył się tu ślub. 17 czerwca w ekumenicznej kaplicy na Stadionie Narodowym została odprawiona pierwsza Msza św. dla wiernych.

Eucharystia była narodowym dziękczynieniem za pamiętną, drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny w 1983 roku, której kulminacyjnym momentem była Eucharystia odprawiona przez ojca świętego na Stadionie X-lecia.

17 czerwca 30 lat temu stadion, okoliczne ulice i skwery wypełniał ponad milionowy tłum. Z płyty sportowego obiektu - symbolu komunistycznej władzy, ojciec święty wlewał do serc rodaków nadzieję. Był to drugi rok stanu wojennego, drugi rok po zamachu na Jana Pawła II i śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecność papieża była absolutnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów.

Właśnie te wydarzenia przypomniał mieszkańcom stolicy krótki film poświęcony wizycie ojca świętego na Stadionie X-lecia, zaprezentowany przed Mszą św. towarzysząca rocznicowemu wydarzeniu wystawa "Pielgrzymka nadziei" pokazała z kolei szersze tło drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Do wydarzeń sprzed 30 lat odniósł się w homilii abp Henryk Hoser. - W czasach dramatycznych, w których to ojciec święty, mając świadomość sytuacji, mówił o klęskach, jakie ponosiliśmy w historii, ale też przypominał o naszych wiktoriach, m.in. rocznicy bitwy pod Wiedniem i 600-letniej rocznicy obecności obrazu jasnogórskiego w Częstochowie - miejscu, gdzie "zawsze byliśmy wolni" - mówił kaznodzieja.

Mszy św. towarzyszyła wystawa "Pielgrzymka nadziei" pokazująca wydarzenia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny   Mszy św. towarzyszyła wystawa "Pielgrzymka nadziei" pokazująca wydarzenia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny Agata Ślusarczyk /GN Biskup warszawsko-praski przypomniał także główne przesłanie, z jakim do ojczyzny w 1983 roku przyjechał Jan Paweł II. - Ojciec święty mówił, że prawdziwym zwycięstwem Polaków jako narodu i jako państwa ma być zwycięstwo moralne, które może wyprowadzić społeczeństwo z rozbicia i przywrócić mu jedność.

Abp Henryk Hoser dodał, że słowa te są aktualne także i dziś. - Tak trudno zdobyć się na jedność, by dostrzec, iż dobro wspólne jest dobrem wszystkich. A przecież, dając innym, bogacimy się. To jest podstawa ekonomii ewangelicznej, tak przeciwnej ekonomii liberalizmu - powiedział duchowny.

Zdaniem abp. Hosera, przypomnieniem pielgrzymki bł. Jana Pawła II sprzed 30 lat będą rekolekcje, które 6 lipca odbędą się na Stadionie Narodowym. - Niech nasza modlitwa ogarnie to wydarzenie, aby przebiegło ono w spokoju i godności, abyśmy mogli odkrywać Boga poprzez modlitwę i uwielbienie - powiedział na zakończenie abp Hoser. Zaapelował także, by dzisiejsze stadiony nie służyły złu, ale wyrażały najlepszą ludzką kulturę.

We Mszy św. w stadionowej kaplicy uczestniczyło wielu wiernych. Zarządcy stadionu nie widzą przeszkód, by Msze św. odbywały się regularnie, na przykład w każdą niedzielę, są także otwarci na sprawowanie liturgii przez inne wyznania. - Jesteśmy na etapie ustaleń z kurią praską - mówi Rafał Rosiejak, dyrektor centrum konferencyjnego spółki PL 2012, zarządcy sportowego obiektu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • tO6iBAOm
    05.09.2013 01:49
    Very true! Makes a change to see soomene spell it out like that. :)
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma