Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poinformowała o otwarciu tunelu Wisłostrady. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowała w niedzielę, o 7 rano. I przeprosiła warszawiaków za uciążliwości związane z objazdami, którymi musieli jeździć przez ostatnie 10 miesięcy.
- Przepraszam warszawiaków za uciążliwości związane z objazdami. Robiliśmy to ze względu na ich bezpieczeństwo - zaczęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ledwie jednak zaczęła, zaczął padać deszcz.
Swoją konferencję prasową zwołała na niedzielę, na 7 rano, stawiając się przy południowym wylocie tunelu Wisłostrady wraz z kilkoma urzędnikami, w tym z Jerzym Lejkiem, prezesem Metra Warszawskiego i wiceprezydentem Jackiem Wojciechowiczem. Konferencję pod parasolami mijały grupki studentów wracających z wczorajszych "Wianków nad Wisłą". Jedni śpiewali "We all live in a yellow submarine", inni pozdrawiali: "Hanka, jesteśmy z tobą. Zawsze głosowaliśmy na ciebie", wzbudzając uśmiech prezydent Warszawy.
- Przegraliśmy z przyrodą - przyznał wiceprezydent Jacek Wojciechowicz pytany, kto zawinił 10-miesięcznej awarii tunelu.
- Wszystkie koszty jego naprawy poniesie wykonawca metra - dodał Jerzy Lejk.
Tunel został otwarty w niedzielę chwilę po 5.20: najpierw w kierunku Żoliborza, a później w kierunku Wilanowa.
Pozostałe pasy Wisłostrady uruchomione będą za kilka miesięcy Tomasz Gołąb - W tej chwili otworzyliśmy pięć pasów: dwa w kierunku północnym, trzy na południe. Dwa pasy są zajęte z powodu budowy metra - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Posiłkowaliśmy się dużą liczbą ekspertyz specjalistów: z Politechniki Warszawskiej, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Instytutu Techniki Budowlanej, a także specjalistami z Cambridge i Mediolanu. Wszystko po to, by nie narażać bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego to długo trwało. Będziemy kontynuować budowę metra. Chcielibyśmy w przyszłym roku otworzyć nie tylko tę stację, ale cały centralny odcinek. To będzie ogromny skok cywilizacyjny - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, przepraszając jeszcze raz warszawiaków za utrudnienia związane z awarią w tunelu oraz przy budowie kolejnych stacji metra.