Nawet połowa warszawiaków może mieć problemy ze słuchem spowodowane przebywaniem w nieustannym hałasie. Dlatego miasto chce ograniczyć jego skutki. Jak?
Opracowany na zlecenie ratusza raport i plan działań konsultuje z mieszkańcami Warszawy. Pierwsze z dwóch spotkań odbyło się w Centrum Konferencyjnym Zielna. Wzięło w nim udział kilkanaście osób zainteresowanych walką z hałasem na terenie Warszawy: drogowym, kolejowym, przemysłowym i lotniczym.
Warszawa, podobnie jak wszystkie aglomeracje Unii Europejskiej posiadające więcej niż 100 tysięcy mieszkańców, prowadzi długofalową politykę walki z hałasem. W jej ramach wykonywane są, w cyklu 5-letnim, mapy akustyczne, a na ich podstawie programy ochrony środowiska przed hałasem. Aktualna mapa akustyczna m.st. Warszawy pochodzi z 2012 r. i prezentuje rozkład hałasu drogowego, lotniczego, szynowego (kolejowego i tramwajowego), a także przemysłowego zarówno dla dnia (wskaźnik LDWN), jak i nocy (wskaźnik LN).
Mapa akustyczna jest dostępna TUTAJ – można z niej odczytać poziom hałasu w swojej okolicy.
Obecnie przygotowywana jest aktualizacja, konsultowanego już z mieszkańcami miasta i uchwalonego w 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy. Aktualizacja wskaże, jakie działania antyhałasowe trzeba podjąć w konkretnych lokalizacjach w stolicy.
Wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Biuro Ochrony Środowiska Urząd m.st. Warszawy, a odpowiedzi na wszystkie uwagi zostaną umieszczone w ostatecznym dokumencie programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy.
Z konsultowanym projektem dokumentu można zapoznać się także w siedzibie Biura Ochrony Środowiska, przy pl. Starynkiewicza 7/9, V piętro, pokój 502, w godzinach 8-16 oraz podczas kolejnego spotkania z autorami opracowania i urzędnikami, które odbędzie się 16 lipca o 17.00 w Centrum Zielna, ul. Zielna 37, budynek C, piętro V (Program będzie wyłożony do wglądu przed spotkaniami już od godziny 16.15).