W co wierzyli, skąd czerpali siłę i jak to było widzieć płonącą Warszawę? W ramach akcji „Pytanie o Powstanie” Muzeum Powstania Warszawskiego zachęca internautów do zadawania pytań uczestnikom powstania.
Historia nie musi być nudna. Od początku lipca trwa akcja "Pytanie o Powstanie", w ramach której, nurtujące pytania odnoście powstańczego zrywu można za pomocą internetu zadać powstańcom. W każdy poniedziałek lipca na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku przedstawiany jest jeden z powstańców. Przez dobę w komentarzach każdy może zamieścić swoje pytanie.
- Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt pytań o różnorodnej tematyce. Internautów ciekawiła ówczesna sytuacja polityczna i militarna, powstańcze ideały, w co wierzyli, jak spędzali czas, co ich cieszyło, jak odnaleźli się w powojennej rzeczywistości. Były także pytania o sprawy trudne tj. co się czuje, kiedy strzela się do Niemców lub giną przyjaciele i osobiste - o członków rodziny biorących udział w powstaniu - wyjaśnia Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.
Odpowiedzi na najciekawsze publikowane są na stronie www.facebook.com/1944pl. Na razie udostępniony jest wywiad z Lucjanem Wiśniewskim ps. Sęp - żołnierzem Zgrupowania "Radosław", batalionu "Pięść", kompanii "Zemsta" i Grupy "Kampinos". Bohaterem drugiego tygodnia akcji był Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, Genek. Rocznik 1926, przed wojną mieszkaniec stołecznego Powiśla. Uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego i szkolny kolega Janka Bytnara "Rudego". Członek Szarych Szeregów, podczas powstania warszawskiego walczył na Mokotowie w pułku Armii Krajowej "Baszta".
Rozmowa z nim zostanie opublikowana na portalu społecznościowym w najbliższą niedzielę 14 lipca. W kolejne poniedziałki poznamy nazwiska dwóch innych powstańców biorących udział w akcji.