Inspiracją dla rzeźby Chrystusa była drewniana figura z XVIII w. odnaleziona wiele lat po II wojnie światowej przez ukraińskich muzealników we wsi Nowosiółki pod Lwowem.
11 lipca o godz. 9.30 na Skwerze Wołyńskim (przy Alei Armii Krajowej w Warszawie) prezydent RP Bronisław Komorowski weźmie udział w Mszy świętej polowej, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W uroczystości uczestniczył będzie także minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Organizatorem uroczystości jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podczas uroczystości planowane jest przemówienie prezydenta RP.
Autorem pomnika poświęconego ofiarom zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau. Monument liczy ok. 160 metrów kwadratowych. Elementem dominującym jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego, w których dokonano masowych mordów w latach 1942-1947. Bezpośrednio między krzyżem, a tablicami znajduje się sarkofag przeznaczony na małe kapsułki z grudkami ziemi z tych miejscowości.
- To upamiętnienie będzie rodzajem sanktuarium poświęconego ofiarom zbrodni OUN-UPA - mówi Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.