Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kończymy tamte Msze św.

- 11 lipca 1943 r. w wielu kościołach na Wołyniu nie zostały dokończone Msze św. Krew Chrystusa z eucharystycznej ofiary zmieszana została z krwią i cierpieniem ofiar - powiedział bp polowy Józef Guzdek podczas Eucharystii celebrowanej u stóp krzyża - pomnika ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

- Gromadząc się przy pomniku upamiętniającym 70. rocznicę rzezi wołyńskiej, chcemy opowiedzieć Jezusowi o tamtej tragedii: jak bardzo nas boli zaplanowana i przeprowadzona na szeroką skalę eksterminacja Polaków na kresach - powiedział bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego, przypominając, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali w bestialski sposób dziesiątki tysięcy mężczyzn i kobiet, dzieci i starców tylko dlatego, że byli Polakami. - Tego dnia, w niedzielę 11 lipca 1943 r. w wielu kościołach nie zostały dokończone Msze św. Krew Chrystusa z eucharystycznej ofiary zmieszana została z krwią i cierpieniem tych, którzy w świątyniach umacniali się w wierze i miłości. Świadomość wielu „niedokończonych” Mszy św. niejako przynagla nas, aby je dokończyć. Pragniemy to dziś uczynić w sposób duchowy. Nasza obecność i modlitwa, skupienie i medytacja są głośnym wołaniem, skierowanym do aniołów, aby pozbierali z tamtej wołyńskiej ziemi okruchy konsekrowanego chleba, gdzieś świętokradzko porozrzucanego oraz krople Krwi Pańskiej, rozlane na ołtarzach i posadzce kościołów – i aby zanieśli je przed boży tron. Niech je zaniosą razem z tą drugą ofiarą: z męczeńską krwią, łzami i cierpieniem tych, którzy stali się uczestnikami „Kalwarii Wschodu”.

- Niech aniołowie zaniosą przed boży tron okruchy konsekrowanego chleba oraz krople Krwi Pańskiej, rozlane na ołtarzach i posadzce kościołów na Wołyniu   - Niech aniołowie zaniosą przed boży tron okruchy konsekrowanego chleba oraz krople Krwi Pańskiej, rozlane na ołtarzach i posadzce kościołów na Wołyniu Tomasz Gołąb /GN Biskup polowy dodał, że Chrystus każe nam przebaczać, jak świętemu Piotrowi, nie siedem, a 77 razy. Warunkiem przebaczenia i pojednania jest jednak prawda.
- Niech ten pomnik opowiada mieszkańcom Warszawy i wszystkim odwiedzającym naszą stolicę o cierpieniu i okrutnej śmierci naszych rodaków na Kresach. Niech wypisane na kamiennych tablicach nazwy miejscowości dotkniętych przemocą przywracają pamięć o rozmiarach tamtych tragicznych wydarzeń. Niech będzie formą wynagrodzenia za lata milczenia o tej zbrodni. Nade wszystko niech będzie przestrogą i wezwaniem, aby już nigdy więcej ludzkość nie musiała przeżywać podobnego okrucieństwa – zaapelował bp Guzdek.

Po Mszy św. odbył się apel poległych. Przemówił także prezydent Bronisław Komorowski, który wspólnie z Andrzejem Kunertem, sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz ocalonym z rzezi wołyńskiej Stefanem Mizerą odsłonił pomnik.

Powinniśmy zatem my, Polacy i Ukraińcy, być gotowi do odważnego otwarcia umysłów i serc na wzajemne przebaczenie i pojednanie - powiedział Bronisław Komorowski   Powinniśmy zatem my, Polacy i Ukraińcy, być gotowi do odważnego otwarcia umysłów i serc na wzajemne przebaczenie i pojednanie - powiedział Bronisław Komorowski fot. Tomasz Gołąb /GN - Jestem wdzięczny, że razem mogliśmy modlić się po chrześcijańsku, mówiąc i przypominając światu, ale także i samym sobie, modląc się słowami "i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Jest co odpuszczać, jest o co prosić dobrego Pana Boga, aby darował ludziom zbrodnie, bo ta zbrodnia była jedną z najbardziej bolesnych doświadczeń Polaków w czasie II wojny światowej. Wielką zasługą rodzin kresowych jest konsekwentne upominanie się o pamięć i prawdę o śmierci najbliższych. Dzięki tej determinacji ocaliliście państwo od zapomnienia i przekłamania ważną kartę narodowej historii. Suwerenna i demokratyczna Polska jest wam za to wdzięczna. Dzisiaj jako obywatele wolnej Rzeczpospolitej jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za to, co uczynimy z tą bolesną prawdą o zbrodni wołyńskiej. Prawda nawet wtedy, kiedy jest bolesna, nigdy nie szkodzi. Prawda w pełni zrozumiana i odpowiednio przeżyta może być wielka szansą na to, by rzetelna wiedza o tamtym dramacie stała się fundamentem polsko-ukraińskiego pojednania - powiedział prezydent Komorowski.

- Nie chcemy pamiętać przeciwko komukolwiek, chcemy pamiętać, by żyć mądrzej i lepiej budować sąsiedztwo i współpracę polsko-ukraińską. Taką właśnie drogę, drogę polsko-ukraińskiego pojednania otwierają przed nami Kościoły rzymskokatolicki i greckokatolicki w Polsce i na Ukrainie. W tym działaniu kierują się one wskazaniem naszego wielkiego rodaka błogosławionego Jana Pawła II, który mówił: "Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy niż to co dzieli". I takie właśnie działania warte są naszego wsparcia i naszego wspólnego zaangażowania. Wspólna deklaracja biskupów polskich i ukraińskich ogłoszona 28 czerwca tego roku może być dokumentem przełomowym, jeżeli tę deklarację przeżyjemy i przemyślimy; może być - gdyż wzajemne pojednanie buduje się zawsze i tylko i wyłącznie na prawdzie - dodał, zapowiadając starania o realizację prawa ofiar do ich chrześcijańskiego pochówku. - Wierzę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi Polski i Ukrainy, naszych społeczeństw i naszych niepodległych państw stanie się to możliwe - podkreślił prezydent Rzeczpospolitej.

W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Tadeusz Mazowiecki, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • kalafi0r
  11.07.2013 22:42
  Niczego nie kończymy. Dopiero zaczynamy.

  A Zułw Gruba Krecha jakiej nużdy tam przyczłapał, doradca od siedmiu boleści.
  Kurczę dlaczego ci ludzie nie chcą nas uwolnić od swojej obecności?

  Naprawdę nie mają nam już niczego do zaoferowania. Niech wezmą te swoje styropiany i niech je kontemplują w swoich 4-ch ścianach.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma