O szacunek dla pamięci poległych i zachowanie powagi w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaapelowali dawni powstańcy i władze miasta.
Przed 69. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy AK i Edmund Baranowski ze Związku Powstańców Warszawskich zwrócili się do mieszkańców stolicy o przezywanie rocznicy w atmosferze powagi i jedności. W podpisanym apelu podkreślili: ”1 sierpnia o godz. 17 uczcimy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład”.
Przedstawiciele kombatantów wyrazili nadzieję, że w tym roku nie dojdzie do żadnych incydentów podczas uroczystości. Ubiegłorocznemu składaniu kwiatów pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach, towarzyszyły brawa lub buczenie i gwizdy, w zależności od tego, polityk jakiej opcji oddawał hołd poległym. Politczyne okrzyki towarzyszyły też zapalaniu ognia na kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie.
- Z zażenowaniem patrzyłem w roku ubiegłym, jak człowiek z tabliczką z napisem +kombatant+ opatrzoną znakiem Polski Walczącej organizował buczenie na Cmentarzu Powązkowskim. To są zachowania niegodne. Mam nadzieję i wierzę, że w tym roku i następnych do tego nie dojdzie, bo przecież czcimy pamięć bohaterskiej ludności i naszych poległych towarzyszy broni - mówił w czasie konferencji zapowiadającej program tegorocznych obchodów Tadeusz Filipkowski.
- Jest już nas niewielu, tym niemniej przykładamy ogromną wagę do tego, żeby święto to przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia, zaufania i pamięci o poległych - wtórował mu Edmund Baranowski.
Obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 30 lipca uroczystością przy kamieniu upamiętniającym żołnierzy z oddziału AK ”Żywiciel” na Żoliborzu.Następnego dnia prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe podczas spotkania z powstańcami w Muzeum Powstania. W tym dniu na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich - polowa Msza św. i koncert najsłynniejszych piosenek powstańczych. Uroczystości 1 sierpnia rozpocznie przemarsz spod pomnika ”Mokotów Walczący - 1944” w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. Potem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego ”Grota” i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu oraz przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli. Bogaty, rozciągnięty na kilkanaście dni przygotowało też Muzeum Powstania Warszawskiego.