Nowy numer 17/2024 Archiwum

69 lat temu

W stolicy rozpoczynają się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

Już jutro rozpoczynają się w stolicy obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkania, modlitwy, koncerty, rekonstrukcje potrwają do 6 sierpnia.

27 lipca o godz. 15 rozpocznie się rodzinna gra miejska (udział po rejestracji na www.1944.pl) i premiera książki "Mój tato szczęściarz". Tego samego dnia na scenę w Parku Wolności wróci Lao Che! Po ośmiu latach zespół przypomni płytę "Powstanie Warszawskie" w niepowtarzalnej oprawie wizualnej. Koncert rozpocznie się o godz. 21.

28 lipca o godz. 16 na podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 będzie można zobaczyć teatrzyk "Kukiełki pod barykadą". Spektakl będzie nie tylko odtworzeniem oryginału z okresu Powstania, ale również odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, co 69 lat temu. O godz. 20 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania rozpocznie się widowisko muzyczne "Zakazane piosenki", czyli wieczór piosenek m.in. z kultowego filmu, okraszony współczesnymi tekstami satyrycznymi, inspirowanymi humorem okupacyjnym.  Następnego dnia o godz. 18 w Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6)  odbędzie się dyskusja o udziale Żydów w Powstaniu Warszawskim.

31 lipca o 10.30 odbędą się rocznicowe uroczystości przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Ks. J. Popiełuszki. W ostatnim dniu lipca w sali pod Liberatorem Muzeum Powstania będzie można obejrzeć wystawę "Powstanie Warszawskie w malarstwie Jana Chrzana". O godz. 10 w Parku Wolności rozpocznie się spotkanie powstańców z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w czasie którego nadane zostaną odznaczenia państwowe. O godz. 13 na Zamku królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, zaś wieczorem powstańcy i inni warszawiacy zgromadzą się na Mszy św. polowej przy pomniku na pl. Krasińskich. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18, a po niej odbędzie się uroczysty apel pamięci i koncert "Sierpniowa melodia".

1 sierpnia w godzinie „W” powstańcy oddadzą hołd poległym kolegom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wcześniej, o godz. 10 będzie można wziąć udział w uroczystościach przy pomniku "Mokotów walczący - 1944"  w Parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Zakończy je "Marsz Mokotowa" do ul. Dworkowej. O godz. 13 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", u zbiegu ul.  Chopina i al. Ujazdowskich, a o godz. 14 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ul. Wiejskiej. Kwiaty zostaną też oficjalnie złożone na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", na Cmentarzu Powązkowskim (godz. 16). O 19.30 rozpoczną się modlitwy przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Woli. O godz. 20 na pl. Zamkowym odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Natomiast o godz. 21 zapłonie ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego, przy ul. Bartyckiej. O północy w sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania będzie można zobaczyć premierę spektaklu teatralnego „Kamienne niebo zamiast gwiazd” (spektakl będzie można oglądać od 2 do 5 sierpnia o godz. 20).

3 sierpnia o 15.00 ruszy gra miejska „Twoja klisza z Powstania” (udział po rejestracji na www.klisza.1944.pl), a o 17 na ulice Warszawy wyjedzie Rowerowa Masa Powstańcza (start sprzed Muzeum Powstania). 4 sierpnia o godz. 18 w Parku Wolności zostanie odprawiona Msza św. dla warszawiaków i harcerzy. W południe 6 sierpnia w Parku Wolności nastąpi odsłonięcie Monumentu Pamięci Filmowców, Członków Wydziału Propagandy Referatu Filmowego BIP KG AK, realizatorów kronik filmowych Powstania Warszawskiego - "Warszawa Walczy".

5 sierpnia o godz. 18 na Skwerze Pamięci (u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności) pod pomnikiem poświęconym 50. tysiącom mieszkańców Woli zamordowanym przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów i koncert patriotyczny. Następnego dnia o godz. 18 modlitwy i uroczystości rocznicowe odbędą się w św. Klemensa Hofbauera (ul. Karolkowa 49), w miejscu  pamięci o rozstrzelanych przez Niemców 6 sierpnia 1944 r. redemptorystach i harcerzach.

Od 22 do 4 sierpnia w godz. 10-18 w Muzeum Powstania będzie czynne Centrum Informacyjne obchodów 69. Rocznicy Powstania. Informacje będzie można też uzyskać pod numerami telefonów: 22 539 79 97; 22 539 79 98; 22 539 79 36.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy