Już od 16 lat w okresie wakacyjnym Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą prowadzi akcję informowania o zagrożeniach płynących z tzw. nowych ruchów. Dzisiaj przed sektami ostrzegali warszawiaków.
Z przygotowanych przez członków komitetu folderów można dowiedzieć się m.in., czym jest sekta, jakie są objawy wskazujące na kontakty z taką organizacją oraz jak obronić się przed werbunkiem. Ponieważ na ich działanie najbardziej narażona jest młodzież, członkowie komitetu prowadzą także prelekcje na koloniach.
Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, mówi, że manipulacja sekt dotyka także osoby, które dotknął kryzys gospodarczy. - W tym kryzysie, jaki jest teraz w Polsce, sektom łatwiej jest działać. Werbownicy są młodzi, doskonale przeszkoleni, wzbudzają zaufanie i zawsze mówią to, czego oczekujemy - mówi.
Przewodniczący komitetu podkreśla, że dzisiaj trudniej ostrzegać przed sektami niż kiedyś. - Minęły już te czasy, kiedy działały oficjalnie, dzisiaj te grupy przeszły do podziemia, schowały się za stowarzyszeniami, fundacjami - tłumaczy.
R. Nowak wśród najbardziej niebezpiecznych wymienia organizacje międzynarodowe, takie, jak: Sekta Moona, Kościół Scjentologiczny, Najwyższa Prawda, Christianie czy Rodzina Miłości oraz grupy satanistyczne.
- Sekty w pierwszym kontakcie oferują pomoc w znalezieniu pracy czy rozwiązaniu problemów rodzinnych. Później jest tylko gorzej - przestrzega R. Nowak. - Jak już ktoś znajdzie się w zasięgu działania sekty, trudno mu pomóc. Osoba, która jest pod jej wpływem, staje się zamknięta, wrogo nastawiona do bliskich, zmienia znajomych, często także zaczyna się inaczej ubierać i co innego jeść. Wreszcie - znika z domu. To są sygnały, które powinny zaniepokoić rodzinę. Ważne, żeby w takim momencie rodzice zwrócili się po pomoc, żeby nie krzyczeli na dziecko, nie próbowali działać na własną rękę, bo to może przynieść odwrotny skutek - radzi przewodniczący komitetu.
Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą oferuje swoją pomoc. W okresie wakacyjnym od godz. 8 do 22 działa specjalny informacyjny numer telefonu, pod którym dyżurują członkowie komitetu. Można dzwonić pod numery (75) 717 35 78 oraz 519 460 880. Najwięcej zgłoszeń komitet odnotowuje właśnie w wakacje i podczas ferii zimowych.