- Jego wizja rozwoju Warszawy nadal jest aktualna, jego pomysły się nie zestarzały - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, składając kwiaty pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego, w 120. rocznicę jego urodzin.
- Jego wizja rozwoju Warszawy nadal jest aktualna, jego pomysły się nie zestarzały, niektóre jak np. budowę bulwarów nadwiślańskich czy choćby konkurs „Warszawa w kwiatach” kontynuujemy współcześnie - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz składając kwiaty pod pomnikiem Stefana Starzyńskiego, w 120. rocznicę jego urodzin.
Był 29. prezydentem Warszawy: od 2 sierpnia 1934 roku do 27 października 1939 roku. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polski i w Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 1927 do 1934 roku pełnił funkcję dyrektora departamentu i wiceministra w Ministerstwie Skarbu. W okresie od 1932 do 1934 roku był wiceprezesem Banku Gospodarki Krajowej. Od 1930 do 1935 roku posłem na Sejm z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. W latach 1931-1939 był wykładowcą w Wyższej Szkole Handlowej.
2 sierpnia 1934 roku mianowany komisarycznym prezydentem miasta stołecznego Warszawy. Był inicjatorem rozbudowania urządzeń komunalnych, miejskiej sieci komunikacyjnej. Za jego kadencji wzrosła liczba szkół publicznych, instytucji opieki społecznej i ochrony zdrowia. W 1935 roku zainicjował akcję Warszawa w kwiatach i zieleni, a także utworzenie Komisji Opieki nad Zabytkami i budowę Muzeum Dawnej Warszawy. W grudniu 1937 roku z inspiracji Stefana Starzyńskiego powstał plan czteroletni rozbudowy miasta (przerwany przez wybuch wojny). Został wybrany na stanowisko prezydenta Warszawy podczas wyborów 18 grudnia 1938 roku.
We wrześniu 1939 roku, wbrew zarządzeniom ewakuacyjnym, pozostał w mieście. Od 8 września był komisarzem cywilnym, przy Dowództwie Obrony Warszawy, a następnie przy Armii Warszawa. Przez osobisty przykład i energię oraz słynne przemówienia radiowe wygłaszane do ludności stolicy, stał się faktycznym przywódcą walczącej Warszawy. Od 1 do 27 września kierował akcją odbudowy zniszczeń. Aresztowany przez niemieckie gestapo 27 września 1939 roku został wywieziony do Berlina, a następnie do obozu-kopalni potasu w mieście Baelberge.
Przemówienie Stefana Starzyńskiego - 26 września 1939
TWGrzegorz