Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Europa zmienia Warszawę

Do 25 sierpnia osoby spacerujące Krakowskim Przedmieściem mogą dowiedzieć się, jak dzięki funduszom europejskim zmieniła się Warszawa. W centrum stolicy stanęła wystawa zdjęć dokumentująca przeprowadzone inwestycje.

Wystawa „Europa zmienia Warszawę” prezentuje wybrane projekty europejskie realizowane w Warszawie, m.in. modernizację Alej Jerozolimskich, budowę muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, przebudowę i modernizację Teatru Powszechnego.

Wystawie towarzyszy szereg specjalnych wydarzeń. Pierwszym z nich był weekend zdrowia. Chętni mogli zrobić sobie podstawowe badania medyczne lub odbyć szkolenie z pierwszej pomocy. Z kolei środa, 21 sierpnia, to dzień z ekologią. Tego dnia warszawiacy mają okazję obejrzeć egzotyczne gatunki zwierząt, takich jak węże, jaszczurki, żółwie, które są podopiecznymi Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Centralnym punktem stanie się stoisko poświęcone warszawskiej Wiśle. Na najmłodszych i nieco starszych warszawiaków czekać tam będą gry, które w przyjazny i ciekawy sposób pokażą, co kryje się na wiślanych brzegach. Uczestnicy pierwszej z nich będą mieli za zadanie uzupełnić planszę przedstawiającą rzekę o takie elementy jak np. las łęgowy, wyspy czy mosty, korzystając z wycinanek, naklejek, farb, kolorowego piasku. Druga gra będzie wymagała aktywności fizycznej - zadaniem uczestników będzie przemieszczanie się po ułożonej na chodniku planszy skokami. W ten nieoczywisty sposób dzieci poznają życie rybitw nad Wisłą. Pod okiem geomorfologa będzie można dowiedzieć się też, dlaczego Wisła ma gorset i jak tworzą się na niej wyspy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad wodą będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi atrakcjami, jakie od tego sezonu oferują wiślane brzegi – pętlą kajakowo-rowerową oraz możliwościami odnowionego portu Czerniakowskiego, jak np. wakeboarding.

- Od kilku lat staramy się zapewnić warunki, żeby tereny nad Wisłą odżyły. Dlatego cieszy mnie, że warszawiacy coraz chętniej wybierają brzegi rzeki na miejsce wypoczynku. Wkrótce będą mieli do dyspozycji wiele nowych przestrzeni, jak np. remontowane właśnie bulwary czy nadwiślański szlak rowerowy na lewym brzegu. Wszystko po to, by przywrócić rzekę naszemu miastu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Kolejny dzień, czwartek, to możliwość zasięgnięcia informacji na temat działalności instytucji zajmujących się funduszami europejskimi. Przedostatniego dnia imprezy, 24 sierpnia, Warszawski Szpital dla Dzieci przeprowadzi bezpłatne badania jamy ustnej, pomiaru ciśnienia, analizy masy ciała. Następnego dnia zaś SPZOZ Warszawa Wola–Śródmieście przeprowadzi bezpłatnie badania poziomu cukru i cholesterolu, pomiar ciśnienia oraz udzieli porad z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

Inne atrakcje towarzyszące wystawie to m.in. warsztaty edukacyjne i konkursy organizowane np. przez Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy oraz Oddziały Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, jak również możliwość udziału w eksperymentach prowadzonych przez Centrum Nauki Kopernik.

Organizatorem wystawy jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, prowadzony przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Osoby szczególnie zainteresowane tą tematyką mogą swoją wiedzę pogłębić w namiocie Europejskiego Punktu Informacyjnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy