Już niedługo Warszawa dołączy do miast, w których bez skrępowania rozmawiają wierzący i ateiści, ludzie różnych światopoglądów i wyznań. Nie po to, żeby udowodnić swoje racje, ale po to, żeby się poznać.
Dziedzińce zmieniają emocjonalny klimat wokół dialogu i pokazują, że można ze sobą rozmawiać – mówi Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynator warszawskiego Dziedzińca Dialogu. – To miejsce spotkania wierzących i niewierzących. Jest to wydarzenie, które nie ma ewangelizować, ale stawiać pytania – dodaje. Według niego, celem dialogu nie jest przekonywanie, ale nie oznacza on też rezygnacji ze swojej tożsamości.
Chodzi o to, żeby próbować, wchodząc w dialog, zastanawiać się nad tym, co nas łączy, a co dzieli. – Potrzebujemy nowej kultury dialogu, nowej formy spotkania – mówi koordynator Dziedzińca. – Tę potrzebę widać, kiedy patrzymy na sposób mówienia papieża Franciszka, na jego otwartość i na to, jak reagują ludzie. Chcemy faktycznie docierać do prawdy razem, wykorzystując dialog, spotkanie, rozmowę – przekonuje. W Warszawie Dziedziniec odbędzie się pod hasłem „Wszyscy szukamy”. Już we wrześniu w Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczną się spotkania „Twarzą w twarz”, które mają być przygotowaniem do tego wydarzenia. Rdzeń inicjatywy to trzy debaty, które odbędą się w połowie października. Będą dotyczyć relacji wiary i nauki, wiary i kultury oraz wiary i życia społecznego. Wezmą w nich udział m.in.: kard. Gianfranco Ravasi, ks. prof. Michał Heller, prof. Łukasz Turski, prof. Piotr Węgleński, prof. Krzysztof A. Meissner, założyciel Wspólnoty Sant`Egidio prof. Andrea Ricardi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz i filozof Krzysztof Pomian. Dziedziniec Dialogu wyjdzie też na ulice Warszawy. W trzech miejscach różne wspólnoty będą zapraszać na modlitwy w kościołach przy Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu. – Jako osoby wierzące wiemy, że niemożliwy jest prawdziwy dialog bez rzeczywistości duchowej, bez spotkania się z samym sobą i z Bogiem – mówi Nowak. W trzech miejscach miasta organizatorzy będą też zapraszać warszawiaków na różne wydarzenia artystyczne. Dziedziniec Dialogu odbędzie się między 10 a 13 października. Do tej pory inicjatywa została zorganizowana m.in. w Albanii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Portugalii, Rumunii, Szwecji czy we Włoszech. W Polsce w ubiegłym roku Dziedziniec odbył się w Krakowie. Inicjatywa została zainicjowana przez papieża Benedykta XVI. Jest organizowana przez Papieską Radę Kultury. Instytucją wspierającą jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się