Nowy numer 13/2024 Archiwum

Budujemy "dziedziniec dialogu"

Potrzebujemy przestrzeni, w której spotkają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie.

"Dziedziniec dialogu", który odbędzie się w Warszawie 11 i 12 października, jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec pogan”. W zamyśle jego inicjatora - Benedykta XVI - "dziedziniec" ma tworzyć przestrzeń, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie. Za organizację polskiego „Dziedzińca dialogu” odpowiadają archidiecezja warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem roztoczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

W wywiadzie dla KAI metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że w trakcie „Dziedzińca dialogu” Kościół chce rozmawiać z ludźmi, którzy inaczej myślą i wierzą lub też nie wierzą wcale.

W ramach organizowanego w Warszawie „Dziedzińca” odbywać się będą koncerty, spotkania, wystawy, happeningi, a ich zwieńczeniem będą trzy debaty podejmujące temat relacji między wiarą a – kolejno – nauką, kulturą i społeczeństwem. W dyskusjach, które odbędą się 11 i 12 października, udział weźmie kard. Gianfranco Ravasi, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Kultury.

„Dziedziniec” zapowie cykl spotkań na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11). Pierwsze spotkanie z cyklu „Twarzą w twarz”, przygotowane przez Instytut Papieża Jana Pawła II, odbędzie się 12 września o godz. 18. Antoni Libera (pisarz), ks. Andrzej Draguła (profesor Uniwersytetu Szczecińskiego), Zofia Rosińska (profesor Uniwersytetu Warszawskiego) i Zuzanna Radzik (teolog) odpowiedzą na pytanie: „Czy umiemy rozmawiać?”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Dorosz (pisarz i publicysta).

Spotkania „Twarzą w twarz” odbywają się co czwartek – 19 i 26 września, a także 3 października, za każdym razem o godz. 18. Tytuły kolejnych spotkań to: „Czy święty może być Supermanem? O dialogu sacrum z popkulturą”, „Miłosny wymiar Solidarności” oraz – jako ostatni – „Pogaństwo. Istnieje i dzieli?”.

Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze na Salonie24 rusza blogosfera. Młode, opiniotwórcze środowiska polskich intelektualistów rozpoczną internetową debatę na tematy światopoglądowe, religijne czy etyczno-społeczne. – Czy dialog pomiędzy różnymi środowiskami w dobie silnych podziałów polityczno-społecznych, materialnych i kulturowych jest w ogóle możliwy? – zastanawia się Łukasz Kobeszko z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynujący działania wokół blogosfery „Dziedzińca dialogu”.

W blogosferze pojawią się wypowiedzi przedstawicieli m.in. duszpasterstwa dominikanów, portalu Rebelya, środowisk ludzi niewierzących, naukowców oraz publicystów czasopism „Kontakt”, „Dywiz”, „Christianitas”, „Fronda”, „Nowe Peryferie”, „Nowy Obywatel”, „Tygodnik Powszechny”. Wszystkim przyświecać będzie motto „Dziedzińca”, którym są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Jerozolimie w 2000 roku: „Dialog nie jest próbą narzucenia innym naszych poglądów. Wymaga on od każdego z nas, abyśmy, dochowując wierności temu, w co wierzymy, zarazem z szacunkiem słuchali się nawzajem, starali się dostrzegać wszystko, co dobre i święte w nauczaniu drugiej strony”.

Innym wydarzeniem zapowiadającym „Dziedziniec” jest konferencja „Do źródeł Dziedzińca”, która 10 października odbędzie się na UKSW. Wezmą w niej udział: Zbigniew Stawrowski (dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera), Andrzej Eliasz (rektor SWPS), Wiesław Dawidowski (prowincjał augustianów w Polsce), Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty).

Sam „Dziedziniec dialogu" rozpocznie się w piątek 11 października przed południem. Na Uniwersytecie Warszawskim o wierze i nauce będą dyskutować: prof. Łukasz Turski, ks. prof. Michał Heller, prof. Piotr Węgleński oraz prof. Krzysztof A. Meissner. Zaś po południu w Teatrze Polskim o wierze i kulturze rozmawiać mają Anna Karoń-Ostrowska, Ewa Lipska, Jacek Dukaj, Andrzej Mencwel i Andrzej Seweryn, a prowadzić spotkanie będzie publicysta i pisarz Jerzy Sosnowski. Debatę poprzedzi dwugłos wstępny przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego i Andrzeja Mencwela.

Kolejna debata „Wiara a społeczeństwo" będzie miała miejsce 12 października przed południem w Galerii Porczyńskich. Uczestniczyć w niej będą kard. Gianfranco Ravasi, założyciel Wspólnoty św. Idziego Andrea Riccardi, historyk Kościoła prof. Jerzy Kłoczowski, publicysta i socjolog Andrzej Zybertowicz, filozof Krzysztof Pomian i przewodniczący Fundacji Batorego Aleksander Smolar oraz Irena Lipowicz.

W czasie trwania „Dziedzińca dialogu" wspólnoty: Taizé, Wspólnoty Jerozolimskie, Chemin Neuf, Droga Neokatechumenalna zapraszają na modlitwy w kościołach usytuowanych przy ulicach Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Również w luterańskim kościele św. Trójcy przy ul. Kredytowej odbędzie się modlitewne spotkanie ekumeniczne.

Debaty będą transmitowane za pośrednictwem internetu oraz TVP. Efektem „Dziedzińca" ma być publikacja podsumowująca i archiwizująca całe wydarzenie, która zawierać ma także poradnik, jak założyć u siebie w parafii filię „Dziedzińca dialogu".

Warszawski „Dziedziniec" poprzedzi tematycznie i wzbogaci tegoroczny Dzień Papieski, który odbędzie się 13 października pod hasłem: „Papież dialogu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy