Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie bierzcie warszawiaków za zakładników

- Marsz gwiaździsty jako forma manifestacji jest - z punktu widzenia zwykłego warszawiaka - najbardziej dotkliwa. Zrezygnujcie - apeluje do "Solidarności" i OPZZ prezydent Warszawy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje do organizatorów zaplanowanych od środy do soboty manifestacji w Warszawie o ograniczenie ich dotkliwości dla mieszkańców stolicy.

- Absolutna większość zgromadzeń publicznych odbywa się w stolicy. To tu dochodzi do około 700 protestów każdego roku. W pamięci warszawiaków ciągle pozostają: palenie opon przy okazji demonstracji czy używanie bruku jako broni skierowanej przeciwko służbom porządkowym. W najbliższą środę i sobotę dojdzie do kolejnych protestów związków zawodowych. Z zapowiedzi central związkowych wynika, że może dojść do paraliżu komunikacyjnego stolicy. Zaskakującym jest fakt, że manifestacja odbędzie dwukrotnie w ciągu tego samego tygodnia – w środę i w sobotę. W obu przypadkach przybierze formę tzw. marszu gwiaździstego. Ta forma manifestacji jest - z punktu widzenia zwykłego warszawiaka - najbardziej dotkliwa. Niezrozumiałym dla mnie jest to, że rozmiar dotkliwości dla mieszkańców stał się powodem do dumy i satysfakcji organizatorów - napisała do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” oraz Jana Guza, przewodniczącego OPZZ prezydent Warszawy. - Dziś, korzystając z faktu, że do demonstracji zostało jeszcze dwa dni chciałabym do Was, jako organizatorów marszu zaapelować: Ograniczcie swoją manifestacje do sobotniego marszu lub zrezygnujcie z formy marszu gwiaździstego. Nie bierzcie warszawiaków za zakładników realizacji swoich postulatów. Chciałabym, żeby to Panowie wytłumaczyli warszawiakom, dlaczego realizując własne prawo do demonstracji swoich poglądów nie bierzecie pod uwagę skali utrudnień poruszaniu się po mieście przez mieszkańców Warszawy. W imię prawa do demonstracji swoich poglądów nie można ograniczać prawa warszawiaków do normalnego życia - dodaje Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W dniach 11 - 14 września br., na terenie m.st. Warszawy odbędzie się siedemnaście marszowych i stacjonarnych zgromadzeń publicznych zwołanych przez KK NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, NSZZ Rolników Indywidualnych, Kluby Gazety Polskiej oraz osoby prywatne.

W środę, 11 września w godzinach południowych, 6 zgromadzeń, każdy z udziałem około 2 500 osób przejdzie sprzed budynków ministerstw: skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, zdrowia, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości przez centrum miasta udając się pod Sejm RP.

Od 11 do 14 września non stop pod budynkiem Sejmu będzie odbywać się stacjonarne zgromadzenie publiczne zwołane przez KK NSZZ Solidarność.

W dniu 11 września organizatorzy deklarują łącznie udział około 20 000 osób.

W czwartek, 12 września, w godz. 11.30-14.00 zgromadzenie zwołane przed Ministerstwem Edukacji z udziałem około 2 000 osób przejdzie Al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm RP, gdzie dołączy do stacjonarnego zgromadzenia przeprowadzanego przez NSZZ Solidarność.

W piątek, 13 września, w godz. 17.00-20.00 jedno ze zgromadzeń zwołanych przez osobę prywatną przejdzie sprzed Sejmu RP przez pl. Trzech Krzyży pod Pałac Prezydencki.

W sobotę, 14 września br., 4 zgromadzenia przejdą trasami: od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle’a (Kluby Gazety Polskiej), od Placu Defilad do ronda de Gaulle’a (OPZZ), od Stadionu Narodowego do ronda de Gaulle’a (Forum Związków Zawodowych), a także od Sejmu RP do ronda de Gaulle’a (KK NSZZ Solidarność). Po połączeniu wszystkich czterech zgromadzeń przejdą one Traktem Królewskim do pl. Zamkowego. Kolejne zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne przejdą: od pl. Bankowego przez ul. Marszałkowską do Krakowskiego Przedmieścia oraz sprzed budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ul. Nowogrodzka i Bracką do ronda de Gaulle’a.

Organizatorzy przewidują, że w zwołanych przez nich w dniu 14 września demonstracjach weźmie udział łącznie do 100 tysięcy osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy