- Krzyża Światowych Dni Młodzieży nie chcemy zamknąć w pałacach biskupich i katedrach. Zaniesiemy go tam, gdzie żyje młodzież: na ulice i uniwersytety, a także do miejsc cierpienia. Może także na kajaki i Giewont - zapowiadają organizatorzy.
45 dni po ogłoszeniu przez papieża Franciszka, że 31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce, w siedzibie Episkopatu w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów diecezjalnych ŚDM.
- Rozpoczęliśmy już przygotowania. Pierwszym ważnym wydarzeniem, będzie pielgrzymka Krzyża Światowych Dni Młodzieży, Krzyża Wielkiego Jubileuszu, który polska młodzież w niedzielę palmową przejmie na pl. św. Piotra. Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani pielgrzymować będą przez dwa lata przez wszystkie diecezje w Polsce: od Poznania, aż po Kraków. Ostateczny kalendarz będzie zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski - zapowiada bp Henryk Tomasik, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
- Krzyża Światowych Dni Młodzieży nie chcemy zamknąć w pałacach biskupich i katedrach, ale zanieść go tam, gdzie żyje młodzież: na ulice i uniwersytety, a także do miejsc cierpienia, do domów dziecka czy poprawczaków. Chcemy się tym krzyżem dzielić ze wszystkimi, a nawet pójść z tym krzyżem może na Giewont, czy na kajaki.
W Warszawie Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej będą pielgrzymować od 20 września do 24 października 2015 r.
- Światowe Dni Młodzieży są także dla tych, którzy mają dziś kłopot ze swoją wiarą i miłością do Chrystusa - przekonuje ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy diecezjalni ŚDM Tomasz Gołąb /GN Podczas spotkania w sekretariacie KEP bp Damian Muskus OFM, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie zdradził że rozważane są dwa miejsca spotkań ŚDM: Błonia, które wielu uważa za zbyt małe na tak wielkie spotkanie, oraz lotnisko aeroklubu krakowskiego Pobiednik. Dorota Abdelmoula, koordynatorka projektu “Bilet dla Brata” i wolontariuszka ŚDM zapowiedziała z kolei organizację zbiórki funduszy, która umożliwi uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży jak największej liczby osób ze Wschodu.
Decyzję, by najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. odbył się w Krakowie, ogłosił papież Franciszek podczas Mszy św. wieńczącej 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro, 28 lipca.