- Obiecuję, że bezimienne ofiary Powstania Warszawskiego przestaną być bezimienne. Może uda się ich nazwiska umieścić na Murze Pamięci na 70. rocznicę Powstania, w sierpniu przyszłego roku - zapowiada dyr. MPW, Jan Ołdakowski.
W Muzeum Powstania Warszawskiego rusza punkt kontaktowy, w którym zbierane będą świadectwa o poległej, zmarłej lub zaginionej osobie w Powstaniu Warszawskim. Informacje zostaną wykorzystane do utworzenia Ściany Pamięci. Będzie ona elementem prowadzonej już renowacji Cmentarza Powstańców Warszawy, współfinansowanego przez wojewodę mazowieckiego oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Wszelkie informacje o osobach można przekazać za pośrednictwem specjalnej ankiety dostępnej na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego www.1944.pl. Wypełniony dokument można wysłać na adres e-mail apawelec@1944.pl, biuro@1944.pl lub wypełnić osobiście w Muzeum Powstania Warszawskiego (pokój kombatanta, p. I, pok. 105). Informacje można też przekazać telefonicznie (nr 22 539 79 36) lub faksem (nr 22 539 79 24). Dane będą weryfikowane przez zespół specjalistów Muzeum, a następnie przekazane do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która ostatecznie będzie odpowiadać za umieszczenie nazwisk na Ścianie Pamięci.
Ściana Pamięci ma powstać na Cmentarzu Powstańców Warszawy, na którym spoczywa ponad 104 tys. ofiar, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego, cywile oraz żołnierze polegli w okresie II wojny światowej. Nekropolia, znajdująca się pod opieką wojewody mazowieckiego, jest w trakcie kompleksowego remontu
Tomasz Gołąb /GN
Od 2011 roku trwa remont Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Do tej pory ze środków wojewody mazowieckiego odnowiono 37 kwater w głównej części cmentarza, a wykonanie kolejnych 12 zaplanowane jest na II kwartał 2014 roku. Płyty nagrobne z piaskowca wymieniane są na granitowe, a dane poległych aktualizowane. Na nowych płytach zamieszczono symbolikę powstańczą. Wymiana wszystkich 52 nagrobków powinna zakończyć się w 2014 roku, przed 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Wojewoda mazowiecki sfinansuje również remont otoczenia pomnika Polegli Niepokonani usytuowanego na kurhanie z prochami około 50 tys. mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w Powstaniu. Wybudowane zostaną także nowe schody i alejki. Przed kurhanem – masowym grobem zostanie ustawiona dodatkowa tablica epitafijna. Koszt prac to około 2,2 mln zł.
W renowacji Cmentarza Powstańców Warszawy uczestniczy także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zakończono już weryfikację danych osób pochowanych w kwaterach 52-91 oraz wykonano projekt liternictwa dla nowych tablic na tych kwaterach. Ponadto, Rada zadeklarowała sfinansowanie rekonstrukcji muru granicznego między cmentarzem wojennym a wyznaniowym. W porozumieniu z kurią metropolitarną w Warszawie ustalono, że projekt odtworzenia muru zleci kuria, zaś Rada sfinansuje budowę w 2014 r. Odtworzenie muru jest warunkiem wykonania nowych tablic nagrobnych na kwaterach bezpośrednio z nim sąsiadujących. Równolegle przygotowywana jest koncepcja oprawy wejścia od strony ul. Wolskiej. Projekt ten będzie realizowany w przyszłym roku, równolegle z modernizacją kwater. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zamierza przeznaczyć na renowację łącznie około 2,5 mln zł.
Płyty nagrobne z piaskowca wymieniane są na granitowe, a dane poległych aktualizowane
Tomasz Gołąb /GN
Urząd Dzielnicy Wola zajmie się natomiast m.in. wymianą sadzonek róż na skarpie oczka wodnego, a także odnowieniem alei dochodzącej do cmentarza od strony Parku Sowińskiego. Dzielnica zamierza także uporządkować okolice nekropolii od strony ul. Wolskiej. W tym roku ma zostać wybrana oferta na opracowanie projektu otoczenia cmentarza.
Cmentarz Powstańców Warszawy, założony w 1945 r., jest największym cmentarz wojennym Warszawy. Spoczywa na nim ponad 104 tys. przede wszystkim uczestników Powstania Warszawskiego, ofiar cywilnych oraz żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej. Renowację Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Nekropolia znajduje się pod opieką wojewody mazowieckiego zgodnie z Ustawą o grobach i cmentarzach wojennych.