GN 32/2018 Archiwum

Pomóż bezdomnym, kup znicz

Mają po 25-30 lat i marzą o własnym domu. Ruszył pilotażowy program Caritas "Damy radę". Możesz pomóc bezdomnym kupując znicze na Cmentarzu Wolskim.

Rozpoczął się pilotażowy projekt wychodzenia z bezdomności prowadzony przez Caritas Polska - DAMY RADĘ. Jego uczestnicy mają nie więcej niż 35 lat. Marzą o rodzinie, domu i pracy. Zdecydowali się walczyć o swoje życie. Wzięli udział w pilotażowym programie. Od 1 do 2 listopada na Cmentarzu Wolskim w Warszawie sprzedają znicze, z których dochód zostanie przeznaczony na ich udział w projekcie. Będzie to jednocześnie początek akcji poświęconej zbiórce funduszy, która potrwa do 20 listopada.

- Zwracam się z apelem, aby wspierać instytucje, które zajmują się osobami bezdomnymi ze względu na godność drugiego człowieka. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierają Caritas w Polsce, ale szczególnie tym, którzy wspierają bezdomnych – mówi ks. Marian Subocz dyrektor Caritas Polska.

W czasie trwania programu, który przewidziany jest na 2 lata, uczestnicy podejmą pracę i zamieszkają w kilkuosobowych grupach, monitorowanych przez psychoterapeutów, w lokalach treningowych, za które odpowiadają i za które opłacają czynsz i świadczenia. W razie potrzeby dokonują niewielkich remontów.

- To są często ludzie bardzo wartościowi, którzy przedzierają się przez życie obok nas. Ich determinacja, aby wyjść ze stanu, w którym się znaleźli jest ogromna. Z bezdomności, z każdego rodzaju uzależnień, które się wiążą z bezdomnością – mówi Janusz Sukiennik koordynator programu z Caritas Polska.

Program zakłada zarówno indywidualny jak grupowy kierunek terapii. Powinien przełamać stereotypy utrwalone w dziedzinie opieki nad osobami bezdomnymi, które nie służą usamodzielnianiu się ani wydobywaniu potencjału tkwiącego w każdym z nich.

- Tak naprawdę bezdomny byłem już parę lat wcześniej, odkąd opętał mnie alkohol i to praktycznie była jedyna wartość w moim życiu. Miałem świadomość, że osiągnąłem dno, przychodziły wspomnienia dawnego życia, potem to wszystko znikło. Teraz powoli uczę się na nowo z czego się składa życie – mówi Mariusz, mieszkaniec schroniska Caritas dla osób bezdomnych przy ulicy Żytniej w Warszawie.

Do 20 listopada 2013 roku Caritas Polska prowadzi także zbiórkę funduszy na pomoc osobom bezdomnym korzystającym z noclegowni i jadłodajni prowadzonych przez Caritas. Fundusze pozyskiwane będą przede wszystkim przez charytatywny SMS z hasłem POMAGAM numer 72052 oraz przez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem „bezdomni”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma