Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kto nalewał powstańczą zupę? - rozpoznaj

Są ich setki - cywilni i wojskowi uczestniczy powstańczego zrywu. Ich działania zarejestrowały kamery Powstańczych Kronik Filmowych, z których kadrów powstaje film "Powstanie Warszawskie". Akcja "Rozpoznaj" ma pomóc w ich identyfikacji.

Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek trzyma w ręku pilotkę. Dotyka jej delikatnie - boi się, że się rozsypie. To nakrycie głowy nosiła podczas powstańczych walk, których fragment widoczny jest w kadrze Powstańczej Kronik Filmowej. Podczas konferencjo prasowej zorganizowanej w Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada o kulisach tamtego wydarzenia.

Bohaterów Powstańczych Kronik Filmowych, z których powstaje pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction "Powstanie Warszawskie", realizowany przez MPW, jest znacznie więcej. Zdecydowana większość z nich wciąż pozostaje niezidentyfikowana. W odnalezieniu ich tożsamość ma pomóc ogłoszona przez Muzeum akcja "Rozpoznaj".

- Do tej pory na podstawie powstańczych albumów, monografii oddziałów udało się zidentyfikować około 50 osób. Staraliśmy się także bezpośrednio do nich dotrzeć. Ale zdecydowana większość to cywilni uczestniczy powstania. Setki osób, które zarejestrowały kamery, gdy stali w kolejce, nosili wodę czy nalewali zupę - mówi Katarzyna Utracka, historyk Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na stronie internetowej www.powstaniewarszawskiefilm.pl w zakładce "rozpoznaj" znajdują się kardy z filmu. Wszyscy, którym uda się rozpoznać postacie lub znają historie związane z miejscem czy sytuacją zatrzymaną w kadrze, mogą przekazać taką informację wysyłając maila na adres: rozpoznaj@1944.pl. Każda wiadomość zostanie zweryfikowana przez pracowników placówki.

Zebrane historie posłużą do wzbogacenia powstającego filmu. - Chcemy opowiedzieć historię Powstania przez losy konkretnych osób, niektóre bardzo tragiczne, gdyż kamery zarejestrowały ich ostatnie dni życia – mówi Katarzyna Utracka. Wspomnieniami z wydarzeń utrwalonych w Powstańczych Kronikach Filmowych podzieli się już m.in. prof. Witold Kieżun ps. "Wypad" oraz świadkowie nagrywania scen: Jolanta Kolczyńska ps. "Klara", Eugeniusz Haneman ps. "Han", Kazimierz Mikos ps. "Bażant".

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma