Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Kuria: To nie powinno mieć miejsca

Przedstawiciele kurii archidiecezjalnej warszawskiej są zaskoczeni, że w kościele odbył się pokaz mody, a nie prezentacja strojów komunijnych i sukien ślubnych. Ale podkreślają, że nawet gdyby chodziło o modę ślubną czy komunijną, nie powinno mieć to miejsca w świątyni.

Wiadomość o tym, że w kościele św. Augustyna na Muranowie ma się odbyć prezentacja strojów komunijnych i ślubnych, dotarła do kurii metropolitalnej warszawskiej kilka godzin przed tym wydarzeniem.

- Byliśmy zaskoczeni. Ale przyjęliśmy, że proboszcz w dobrej wierze postanowił wydać na to zgodę, biorąc pod uwagę dobro, jakie może z takiej prezentacji wynikać. Taka rzecz odbyła się jednak po raz pierwszy - mówi biskup nominat Rafał Markowski, zastrzegając, że przestrzeń sakralna nie jest miejscem nie tylko na pokaz mody, ale nawet sukni pierwszokomunijnych czy ślubnych. - Takie prezentacje mogłyby się odbywać jedynie w domach parafialnych. Sam kościół nie może być wybiegiem - komentuje.

Na stronie internetowej parafii św. Augustyna ok. godz. 13 zamieszczono informację, że sprawę pokazu mody, zorganizowanego przez projektanta Macieja Zienia, proboszcz parafii ks. Walenty Królak będzie komentował po powrocie do parafii.

"Prosimy o cierpliwość w oczekiwaniu na powrót ks. Proboszcza. Wszelkie informacje zostaną udzielone po jego powrocie" - czytamy na stronie: swaugustyn.pl.

Obok, w ogłoszeniach parafialnych, znalazła się m.in. informacja o zakończeniu remontu elewacji świątyni. "Obecnie trwa spłacanie należności za wykonaną pracę. Całkowity koszt to 653 784,69 zł. Dotacja budżetu miasta wynosi 450 000,00 zł. Jak widzimy, udział parafii dający prawo do wykorzystania dotacji miasta to 203 784,69 zł. Udział parafii jest bardzo duży i bez znacznego wsparcia Parafian nie da się wykorzystać tej dotacji – konieczny będzie zwrot tej części. Termin ostateczny spłaty dotacji to 15 grudnia 2013 r. Bardzo proszę Parafian o zrozumienie i pomoc. Taniej wykonać konserwację całego frontu w jednym sezonie, niż w dwóch etapach (koszt ustawienia rusztowań). Do tej pory zawsze doświadczałem Waszej pomocy i ofiarności. Mam nadzieję, że i tym razem pokonamy trudny etap remontu kościoła. Dziękuję za każdą ofiarę na ten cel" - brzmi komunikat.

czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Kael
  09.11.2013 19:34

  "Obecnie trwa spłacanie należności za wykonaną pracę. Całkowity koszt to 653 784,69 zł. Dotacja budżetu miasta wynosi 450 000,00 zł. Jak widzimy, udział parafii dający prawo do wykorzystania dotacji miasta to 203 784,69 zł. Udział parafii jest bardzo duży i bez znacznego wsparcia Parafian nie da się wykorzystać tej dotacji – konieczny będzie zwrot tej części. Termin ostateczny spłaty dotacji to 15 grudnia 2013 r. Bardzo proszę Parafian o zrozumienie i pomoc. Taniej wykonać konserwację całego frontu w jednym sezonie, niż w dwóch etapach (koszt ustawienia rusztowań). Do tej pory zawsze doświadczałem Waszej pomocy i ofiarności. Mam nadzieję, że i tym razem pokonamy trudny etap remontu kościoła. Dziękuję za każdą ofiarę na ten cel"

  Typowe, niestety, jest zachowanie ks proboszcza: jednostronnie zadecydowal o remoncie swiatyni nie majac (jak widac) zgromadzonych funduszow, nie informujac parafian, a teraz informuje ich, ze za miesiac maja mu dac kilkaset tysiecy zlotych, bo... termin splaty mija.

   

  Kiedy ksieza proboszczowie zaczna planowac tak duze wydatki w porozumieniu z tymi, ktorzy maja te pieniadze dac?

  doceń 0
 • Roman_Lekapenos
  09.11.2013 21:29
  Czy komuś w tej Warszawce zupełnie odpier...ło?????
  doceń 1
 • Andrzej1
  09.11.2013 22:14
  Niestety. W tych ciężkich czasach, w których Kościół jest tak bezwzględnie i nieuczciwie atakowany, nie mamy równiez zbyt mądrych księży. Serce boli i płakać się chce z bezsilności. Jedyna nadzieja w Obietnicy, którą mamy od Pana Boga.
  doceń 2
 • Komentator
  10.11.2013 01:21
  Ubolewam bardzo z powodu niepotrzebnej informacji w artykule o remoncie kościoła. Jest to informacja "z innej beczki", która powoduje, że niektórzy ludzie mogą pomyśleć lub wyrażać jakieś błędne a na pewno subiektywne komentarzy, choćby jak przypadku Pana Kael. Uważam, iż ten sensacyjny dodatek do tego artykułu nie jest w stylu Gościa Niedzielnego.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL