Nowy numer 33/2018 Archiwum

Marsz PiS z okazji Święta Niepodległości

Spod archikatedry warszawskiej pod Pałac Prezydencki przeszedł w niedzielę wieczorem marsz pamięci, który jest elementem organizowanych przez PiS obchodów 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości PiS połączył z uczczeniem kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Wcześniej odbył się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej i Msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, którą można było oglądać też na telebimie na pl. Zamkowym.

Na Eucharystii pojawiły się m.in. grupy rekonstrukcyjne z różnych epok. Przed jej rozpoczęciem złożono wieniec na grobie kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Mszę odprawił proboszcz archikatedry św. Jana ks. Bogdan Bartołd. Ofiary katastrofy smoleńskiej określił jako "obywateli wiernych dziedzictwu 11 listopada". Wspominał też o potrzebie "prawdy w życiu publicznym zamiast gry pozorów i chwytów socjotechnicznych". "Prawdy nie da się zagłuszyć i zasłonić" - podkreślił.

"Dlaczego chodzimy do Kościoła mimo iż słyszymy, że Kościół to przeżytek? Dlaczego chcemy poznać prawdę o Smoleńsku, mimo iż słyszymy, że wszystko już wyjaśniono? Dlaczego nie opuszczamy naszej ojczyzny, choć słyszymy, że gdzie indziej będzie lepiej? Dlaczego bronimy krzyży, gdy inni mówią, że to bezwartościowy kawałek drewna" - pytał ks. Bartołd. Jak mówił, "chrześcijanie chcą słuchać bardziej Boga niż słabego, grzesznego człowieka".

"Jak kochać polską ojczyznę, jak kochać ją dziś, gdy ludziom coraz trudniej uwierzyć, że będzie lepiej, że będzie uczciwie, że będzie sprawiedliwie, że poznamy prawdę? Jak pomóc, byśmy nie stracili nadziei, nie ulegli zniechęceniu? Ważne jest, by każdy z nas w sercu miał miłość do ojczyzny. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy nie wolno nam pogardzać naszą ojczyzną, nie wolno jej się wstydzić, ale zawsze myśleć o niej z troską" - zaznaczył proboszcz warszawskiej archikatedry.

« 1 2 »

Zobacz także

 • tomek
  10.11.2013 22:22
  Dzisiaj zło jest o wiele bardziej wysublimowane,i wyrafinowane.Szatan dusi w białych rekawiczkach i do walki z nim trzeba się dobrze przygotować. Hasła typu "To był zamach", "Polaku, goń Komoruska i Tuska" tylko mu pomagają i osmieszają tych którzy je głoszą.

  Przecież wielu różnej maści liberałów to osoby wykształcone ,patrzące na świat przez pryzmat konsumpcyjno- estetyczny a nie etyczny. (a jesli już 'etyczny' to wymodelowany przez dyżurnych z G wyborczej).Dla nich takie hasła są powodem do drwin i tylko utwierdzają ich w swojej wyższości)

  (Ja sam jestem przeciwnikiem światopoglądowym premiera i prezydenta) ale nie mówię czegoś co inni skwapliwie użyją przeciw mnie)

  Jest taka maksyma samurajska 'mizu no kokoro' co w wolnym tłumaczeniu oznacza 'walcząc masz mieć umysł spokojny jak lustro wody'.
  Z tym że w odróżnieniu od samurajów my powinniśmy się uciec do środków chrześciajnskich ...
  doceń 3
 • Tadeusz
  11.11.2013 10:51
  Do Piotra Adamczyka: ojczyzna wolna i demokratyczna?
  Fakty: 232 posłów odrzuca wolę prawie miliona obywateli - to wolność i demokracja? A słyszał pan pokrzykiwania niektórych posłów?
  wcześniej odrzucone przez tych samych posłów obywatelskie inicjatywy podpisane przez ponad 1,5 miliona a nawet 2,5 miliona ludzi - to wolność i demokracja? Głos jednego posła wart więcej niż głos ponad 10 000 obywateli - to wolność i demokracja? Jawny nepotyzm, kolesiostwo, kombinacje prokuratury, sędziów, policji - to wolność i demokracja? Seryjni samobójcy, których ciała się bada po weekendzie, bo przecież czas wolny to świętość, a to, że najprawdopodobniejsze trucizny będą już nie do wykrycia to nieważne - prokuratura nie musi odpowiadać na tak trudne pytanie - to wolność i demokracja?
  Dyscyplina partyjna - to wolność i demokracja, gdy zmusza się dla interesu PRZYWÓDCY PARTII LUB JEJ KOMITETU CENTRALNEGO (dziś często nazywanego politycznym) poszczególnych posłów do łamania sumienia i woli swojej oraz wyborców?
  Panie Piotrze czy pan mieszka w innej Polsce? Czy pan zauważył, że już nie mówi się o dobru ojczyzny, ale podkreśla, że "władzy nie oddamy!" Czy w takiej sytuacji, gdy naczelną ideą rządu jest trwanie przy władzy, a nie dobro Polski, mamy jeszcze do czynienia z wolnością i demokracją? Obudź się Piotrze tak jak twój patron, a nie siedź dalej przy ognisku, przytakując wszystkiemu tak jak służące i niewolnicy każą ci mówić.
  Tak więc modląc się śpiewem: "ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie" ludzie wierzący mają pełną rację.
  PS. Ciekawe, że PAP nie wspomina o ilości uczestników tej uroczystości, pewnie jeszcze nie było sms-u od Tuska... ot, taka wolność i demokracja...
  doceń 1
 • Krzysiek
  11.11.2013 11:21
  >>o potrzebie "prawdy w życiu publicznym zamiast gry pozorów i chwytów socjotechnicznych"<<

  Jest czas prawdy i jest czas gry pozorów,
  jest czas śmiechu i czas smutku - trochę parafrazując Koheleta.
  doceń 0
 • Krzysiek
  11.11.2013 11:22
  >>o potrzebie "prawdy w życiu publicznym zamiast gry pozorów i chwytów socjotechnicznych"<<

  Jest czas prawdy i jest czas gry pozorów,
  jest czas śmiechu i czas smutku - trochę parafrazując Koheleta.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma