Nowy numer 46/2019 Archiwum

Patriotyzm brukowy

Jak obchodzić 11 listopada, żeby potem się tego nie wstydzić?

11 listopada jest świętem wszystkich Polaków: zwolenników obecnej władzy, opozycji, ale też radykałów i "kiboli". Każdy chce i ma prawo wyrazić przywiązanie do historii ojczyzny na swój sposób, ale ostatnio obchody Święta Niepodległości zamiast dumy przynoszą nam wstyd. Od kilku lat scenariusz tego dnia jest podobny. Przedpołudniowa radosna atmosfera z wieczorem gęstnieje. A w świat płynie przekaz o bójkach, rzucaniu petard, podpaleniach, rannych... Trudno mieć pretensje do mediów, że "wyłapują" z wielotysięcznego, spokojnie kroczącego tłumu Marszu Niepodległości kilkusetosobowe, agresywne grupy w kominiarkach. Chuligani na marszach są i sami dbają o to, by świat o nich usłyszał.

Organizatorzy Marszu Niepodległości odcinają się od wandali i zapewniają, że jego ochrona działała dobrze i starała się zapobiegać incydentom. Rzeczywiście marsz w swej zasadniczej części szedł spokojnie, niosąc imponujące morze biało-czerwonych flag. Co godne podkreślenia: nieśli je głównie ludzie młodzi. Jednak mając doświadczenie poprzednich lat, organizatorzy powinni postarać się o to, żeby dobrej opinii patriotycznej manifestacji nie psuły grupy, które przychodzą na nią tylko po to, by "robić zadymę". W tym roku niestety znowu się nie udało, a marsz - zanim dotarł do celu - został zdelegalizowany.

Może więc zamiast marszów, które dzielą i są okazją do manifestowania również niekoniecznie patriotycznych postaw, poszukać innych form świętowania tego szczególnego dnia? Może warto powrócić do dawnej formuły Przystanku Niepodległość - szeroko zakrojonej imprezy rodzinnej, która była okazją do przybliżenia młodym ludziom wydarzeń z przeszłości naszego kraju. Historii, z której można być dumnym i którą warto świętować radośnie i przyzwoicie?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama