Społecznik, działacz kultury, promotor apostolatu świeckich w Kościele i założyciel żeńskiego zgromadzenia opiekującego się dziećmi. Rok 2014 będzie rokiem błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.
Bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej inaugurującej obchody roku bł. Edmunda Bojanowskiego przypomniał, że to siostry generalne Zgromadzenia Sióstr Służebniczek wszystkich czterech gałęzi zwróciły się do KEP z prośbą uhonorowanie ich założyciela. - Konferencja Episkopatu Polski w 2012 r. przyjęła tą inicjatywę, by także w ten sposób uczcić, wspomnieć i promować bł. Edmunda Bojanowskiego jako świadka wiary - powiedział biskup. I dodał: - Liczymy na to, że wraz zamknięciem Roku Wiary, obecność świadków wiary będzie wciąż żywa.
Hierarcha podkreślił, że jest to szczególny błogosławiony, gdyż w czasach, kiedy nie było jeszcze Soboru Watykańskiego II był promotorem apostolatu ludzi świeckich. - Oprócz tego, że był to wielki świadek wiary i apostoł ludzi świeckich, był to także wychowawca, patriota i społecznik - powiedział bp Polak.
W imieniu Mariusza Błaszczaka, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS, w konferencji wzięła udział posłanka na Sejm, Izabela Kloc. Wyjaśniła, że sejmowa Komisja Kultury spośród 15 osób zgłoszonych do ustanowienia roku patronackiego, zarekomendowała tylko 3 - Oskara Kolberga, Jana Karskiego i św. Jana z Dukli. - Ponownie będziemy chcieli zgłosić projekt, ale już jako uchwałę okolicznościową z okazji 200. rocznicy urodzin bł. Edmunda - powiedziała poseł.
Z kolei s. Loyola Opiela, służebniczka dębicka, przedstawiała koncepcję pedagogiczną bł. Edmunda. - Bł. Edmund uważał, że odrodzenie ludzkości należy zacząć od wychowania dzieci. Dlatego swoją uwagę skupił na wychowaniu najmłodszych. Jego koncepcja zakłada integralny rozwój człowieka w perspektywie doczesnej i wiecznej – powiedziała s. Loyola. Wyjaśniła także ideę ochronek zakładanych przez bł. Edmunda, których celem było takie wychowanie dziecka, by w dorosłym życiu potrafiło bronić się przed zagrożeniami. Ale także ochronę kobiety i rodziny. - Udało nam się stworzyć program wychowania przedszkolnego, który od 2008 r. został zaakceptowany przez ministerstwo edukacji - powiedziała i zaznaczyła, że jest to pedagogika w stanie ciągłego tworzenia.
S. Dąbrówka Augustyn, służebniczka śląska przypomniała krótko historię Zgromadzenia Służebniczek. Na początku dziećmi opiekowała się grupa dziewcząt. Dopiero z czasem zrodziła się idea zgromadzenia, do której regułę napisał Bojanowski. Zachęcał do otwartości na działanie Ducha Świętego, częstego - co w tamtym czasie było ewenementem - przystępowania do komunii świętej, umiłowania ubóstwa wzajemnej miłości i prostoty. Sam był ojcem duchownym dla sióstr, odkrywając bardzo indywidualnie ich charyzmaty. W efekcie powstało wiele dzieł, które z gruntu wiejskiego przeniosły się także do miasta.
O dziełach inspirowanych duchowością bł. Edmunda mówiła z kolei prof. Elżbieta Mycielska-Dowgiałło, rektor Wyższej Szkoły Przymierza Rodzin, założonej w 2002 przez Stowarzyszenie bł. Edmunda Bojanowskiego. Jej zdaniem, koncepcja wychowawcza stosowana w WSPR jest zbieżna z wizją Bojanowskiego, stanowi także inspirację w pracach wydawniczych, zajęciach sportowych i założonej Poradni Terapeutycznej. Instytucja proponuje naukę na wszystkich szczeblach edukacji.
Ks. Adam Zelga, proboszcz parafii bł. Edmunda na warszawskim Ursynowie, zwrócił uwagę na kulturalną działalność patrona i jego związki z Ursynowem. - Mało kto wie, że Bojanowski chwalił się korespondencją z Julianem Niemcewiczem, a jego wiersza mylono z poezją Lenartowicza - powiedział. Duchowy wyjaśnił także genezę ustanowienia błogosławionego patronem parafii. - Poprzedni proboszcz, chciał dowartościować świeckich, więc wybrał go za patrona - powiedział.
Na terenie ursynowskiej parafii funkcjonuje wiele dzieł inspirowanych jego osobą tj. klub sportowy, przedszkole, prowadzone przez służebniczki śląskie, szkoła specjalna dla dzieci z autyzmem. Ks. Zelga zdradził także, że pierwsze słowa testamentu Bojanowskiego - "Prostotę polecam" były inspiracją w budowie prostego w formie kościoła.
Andrzej Konieczny z gminy Piaski, na terenie której leży Grabonóg - rodzinna miejscowość bł. Edmunda - opowiedział o licznych inicjatywach, związanych z pielęgnowaniem pamięci swoim rodaku. Wśród nich są m.in. Bieg bł. Edmunda, noc w Muzeum w Grabonogu, przystań rowerowa, strona na portalu społecznościowym zatytułowana "Edi Bi pomaga ludziom" umożliwiająca kontakt potrzebujących z ofiarodawcami. Co roku społecznikom przyznawane są nagrody "Edmundy" - Bojanowski wciąż inspiruje. Przedstawiciel gminy Piaski zapowiedział także nadchodzące wydarzenia m.in. obchody Roku Bł. Edmunda Bojanowskiego, otwarcie pieszo-rowerowego szlaku wiodącego przez ważne miejscowości, związane z jego życiem czy grę miejską "Śladami Edmunda".