21 listopada wychowawcy, uczniowie i absolwenci Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego świętowali 15-lecie założenia szkoły i uczcili 70. rocznicę śmierci patrona.
Katolickie Liceum, założone w 1998 r. przez kard. Józefa Glempa od samego początku obrało jako swoją misję kształcenie uczniów na ludzi odpowiedzialnych za rodziny, Polskę i Kościół. Wybór ks. Romana Archutowskiego na patrona placówki miało tylko potwierdzić jej misję.
Bł. ks. Roman Archutowski - urodził się 5 sierpnia 1882 r. Pochodził z bogatej ziemiańskiej rodziny. W 1900 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie w 1904 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1940 r. był rektorem warszawskiego seminarium. W 1942 roku dwukrotnie więziono go na Pawiaku. W 1943 r. wywieziony do obozu na Majdanku, zmarł 18 kwietnia w Niedzielę Palmową . Jego zostało ciało spalono w krematorium. Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 błogosławionych męczenników za wiarę.
Kamil Szumotalski Obchody 15. rocznicy powstania szkoły na Bielanach rozpoczęła Msza św. odprawiona przez biskupa-nominata Józefa Górzyńskiego. Pokamedulski kościół wypełnił się po brzegi osobami związanymi z liceum. W prezbiterium swoje miejsce znalazło kilku kapłanów-absolwentów szkoły. W homilii biskup mówił o adekwatności naszej odpowiedzi na bożą miłość: o tym, że najlepszym przejawem naszej odpowiedzi jest wierność w najdrobniejszych obowiązkach. Najbardziej adekwatną i nieodwołalną odpowiedź dają męczennicy, tacy jak bł. ks. Archutowski. W procesji z darami rodzice, wychowankowie i nauczyciele przynieśli do ołtarza oprócz chleba i wina także kwiaty, świecę i wizerunek błogosławionego patrona - jako dar własnej wiary i pragnienia wypełniania idei chrześcijańskich w swoim życiu.
Po Eucharystii biskup-nominat w towarzystwie dyrektora szkoły Tomasza Kowalczyka odsłonił, a następnie poświęcił popiersie bł. ks. Romana, modląc się wraz z uczniami, aby patron upraszał dla wszystkich związanych ze szkołą wszelkie potrzebne łaski. Po odsłonięciu popiersia odbyła się część artystyczna obchodów, w czasie której uczniowie wystawili sztukę napisaną na podstawie dramatu Karola Wojtyły "Promieniowanie ojcostwa".