Nowy numer 13/2024 Archiwum

Stan wojeny ze świeczką w oknie

Pod hasłem "Zapal Światło Wolności" Instytut Pamięci Narodowej zachęca, by włączyć się w kampanię społeczną w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Symboliczne światło pojawi się na Pałacu Kultury i Nauki. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl.

O 16.30 również prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką zapali w oknie Belwederu symboliczną świecę, będącą wyrazem pamięci o ofiarach stanu wojennego. Świeca będzie także symbolem solidarności Polaków z wszystkimi, którzy w swoich krajach wciąż oczekują na wolność i pełnię demokratycznych swobód.

Druga edycja kampanii IPN "Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan.

Po 32. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.

W ramach inicjatyw rocznicowych Instytut zachęca nauczycieli, by pokazali swoim podopiecznym film „Próba generalna”, poprzedzając go wykładem o genezie i przebiegu stanu wojennego. IPN podobnie jak w ubiegłym roku, proponuje też bardziej nietypową formę edukacyjną - 13 grudnia ulicami Warszawy przejedzie zabytkowy Ikarus 280. Będzie kursował w godzinach od 10.00 do 20.00 na trasie prowadzącej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżnych czeka wycieczka z komentarzem historycznym oraz koncert piosenek opozycyjnych. Przejazd autobusem edukacyjnym będzie bezpłatny, początek trasy na przystanku przy placu Konstytucji.

Przed kościołem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu będzie można obejrzeć wystawę plenerową "Ofiary stanu wojennego", która przedstawia sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego, jak i okresu późniejszego, w tym trzech księży zamordowanych w 1989 r. Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 16 a poprzedzi je Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego planowana na godzinę 15.

13 grudnia w stołecznym Teatrze Kamienica już po raz drugi odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego "Teatru domowego”. Na scenie wystąpi Emilian Kamiński. Zaproszenia będą do zdobycia w konkursie w Strefie Edukacyjnej IPN na Facebooku ( www.facebook.com/edu.ipn).

Szczegółowe informacje o trasie autobusu, wystawie oraz propozycjach przygotowanych przez oddziały IPN w całej Polsce będą dostępne na stronie www.pamiec.pl/13grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy