Nowy numer 21/2018 Archiwum

Powstanie biało-czerwona "Tęcza"?

Solidarna Polska chce, by "Tęcza" na pl. Zbawiciela odbudowana została w kolorach białym i czerwonym. - Odtąd łączyłaby ona Polaków, zamiast wywoływać agresję - przekonują pomysłodawcy. I organizują w miejscu instalacji symboliczną wigilię. Ratusz o zmianie kolorów ani myśli.

- Chcemy, by ten symbol i ta instalacja nie była przedmiotem agresji wandali. Jako SP potępiamy akty wandalizmu wobec obiektów publicznych. Ale skoro tęcza ma być odbudowana, nie powinna być sprawą dzielącą Polaków i wywołującą niepotrzebną agresję. Chcemy, by została ona odbudowana w kolorystyce biało-czerwonej, w barwach, które łączą Polaków, nie dzielą, które skłaniają do poczucia wspólnotowości, które nie będą prowokować - przekonywał na briefingu pod spaloną tęczą europoseł SP Jacek Kurski.

Podkreślił, że jego zdaniem są "ważniejsze rzeczy w Polsce niż losy tej tęczy, która została spalona 11 listopada". Wymienił w tym kontekście biedę, bezrobocie, emigrację, wykluczenie społeczne, drożyznę, kolejki do służby zdrowia i zapaść w infrastrukturze.

Skoro jednak - stwierdził Kurski - temat został wywołany, a prezydent Warszawy zapowiedziała, że tęcza będzie odbudowywana, za każdym razem gdy zostanie zniszczona, to SP chce mieć w tej sprawie głos. Uznał, że miasto w tej sprawie nie powinno się liczyć z wolą twórców projektu, bo to ono jest "gospodarzem i fundatorem instalacji".

- Skoro ta sprawa wywołała już tyle kontrowersji, tyle aktów wandalizmu, to trzeba z tym skończyć. I nie ma sensu prowokować tych, którzy nie zgadzają się z przesłaniem tęczy, do aktów niszczenia; trzeba poszukać momentu, który najbardziej jednoczy i odwołuje się do poczucia wspólnotowości Polaków. I taka jest kolorystyka biało-czerwona - przekonywał.

Zdaniem Kurskiego tęcza stanowiła też pamiątkę po polskiej prezydencji w UE i "przywołuje ona pytanie, czy nasza obecność w Europie ma być ślepym naśladownictwem wzorców kulturowych, obyczajowych nie zawsze zbieżnych z polską tradycją narodową, jak barwy tęczy, czy też mieć charakter realizacji polskiego interesu narodowego, co najlepiej wyrażają barwy biało-czerwone". - My opowiadamy się za tym drugim rozwiązaniem - zaznaczył.

Zapowiedział ponadto, że w środę o godz. 19 pod tęczą odbędzie się happening - wigilia z "czerwonym barszczem i raczej białymi krokietami" oraz symboliczne "przyozdobienie tęczy na biało-czerwono".

Stołeczny ratusz poinformował, że na początku 2014 r. ruszy rekonstrukcja "Tęczy". Instalacja stanie ponownie na placu Zbawiciela 1 maja, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do UE. - Nie jest brana pod uwagę zmiana kolorystyki instalacji - czytamy w komunikacie. Według informacji ratusza wszystkie strony - m.st. Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza (zlecił jej wykonanie) oraz autorka instalacji - "były i są zgodne, że instalacja artystyczna Tęcza powinna być odtworzona w oryginalnej kolorystyce, w jakiej pojawia się w naturze". W komunikacie podkreślono też, że po zakończeniu renowacji instalacja powróci na pl. Zbawiciela.

Powstała też akcja "Non Possumus!", której zwolennicy sprzeciwiają się powrotowi tęczy. Reprezentuje ich miejska urzędniczka.

Wartość zniszczonej "Tęczy" na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.
 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • tjz6
  18.12.2013 12:57
  Cieszę się, że mieszkam w Łodzi.A smucę się, że Ratusz w Warszawie nie bronił z taką samą determinacją krzyża pod pałacem Prezydenckim. Tę " instalację" jak najszybciej chciano zlikwidować, aby nie szpeciła centrum miasta.
  doceń 6
 • JotDee
  18.12.2013 13:01
  Pamiętacie płonące pomniki Władysława Hasiora? Nabierały przekazu artystycznego płonąc. Czyż jego instalacje artystyczne nie były prorocze? Niepłonąca tęcza nie ma tego wyrazu.
  doceń 4
 • operator
  18.12.2013 13:18
  Są ludzie którzy na biało-czerwone barwy reaguja alergicznie bo ich ten symbol nie interesuje, chcą flagi LGBT a żeby pokazać katolikom że nie maja nic do gadania to postawili ten symbol dewiacji akurat na pl. Zbawiciela (zapewniam że to nie przypadek). Módlmy sie za nich żeby Chrystus Zbawiciel zlitował sie nad nimi.
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma