Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Wniknijcie w tajemnicę kapłaństwa"

Apelował do księży abp Henryk Hoser podczas spotkania opłatkowego przy Floriańskiej.

Składając wszystkim życzenia abp Hoser przypomniał, że prawdziwa struktura Kościoła zbudowana jest na sakramentach a nie, jak się wielu osobom wydaje, na danych statystycznych. - Jakość kapłańskiego życia przekłada się na jakość życia wiernych, a ich jakość uzależniona jest od życia sakramentalnego. Stąd niech święta Bożego Narodzenia będą dla nas okazją do wniknięcia w tajemnicę własnego kapłaństwa - mówił. - Warto zapytać, co to znaczy, że jestem kapłanem, jakie są tego konsekwencje oraz w czym się wyraża moje powołanie - zachęcał biskup warszawsko-praski. Zwrócił przy tym uwagę, że papierkiem lakmusowym jakości kapłaństwa jest sposób, w jaki każdy spędza swój wolny czas.

- Mimo, że kapłaństwo jest często trudną, wymagającą i niekiedy bolesną służbą, to jednak życzę każdemu z was, aby w waszych sercach gościła radość i Boży Pokój, który został nam przyniesiony przez Księcia Pokoju. Niech wasze serca zawsze biją w rytmie serca Chrystusowego. Nie szukajcie innych pociech, bo to jest jedyne źródło, z którego możemy się utrzymać i w którym możemy się pokrzepić - podkreślił arcybiskup.

Przypomniał on także księżom o potrzebie wzajemnej troski o siebie. - Biorąc pod uwagę, że liczba wszystkich księży na terenie diecezji warszawsko-praskiej przekracza 600 osób, a nas biskupów jest zaledwie dwóch, to mamy dość ograniczone możliwości indywidualnego dotarcia do każdego z was - powiedział. - Stąd, dbajmy jedni o drugich. Proboszczowie niech troszczą się o swoich wikarych. Niech los współbrata w kapłaństwie dla nikogo z was nie będzie obojętny - zaapelował abp Hoser.

Podziękował również kapłanom za solidarność w różnych trudnych momentach, jakie były udziałem zarówno jego samego, jak i całej diecezji. - Właśnie ta solidarność buduje Kościół powodując, że stajemy się mistycznym ciałem Chrystusa - podkreślił biskup warszawsko-praski.

Dziękując abp. Hoserowi i bp. Markowi Solarczykowi za ich pasterską troskę i zaangażowanie w głoszeniu Słowa Bożego i troskę o duchowieństwo - w imieniu kapłanów świąteczne życzenia złożył ks. Krzysztof Kietliński.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wręczono także nominacje, odznaczenia oraz podziękowania różnym duchownym. - Nowym wicedyrektorem wydziału Nauki Katolickiej został mianowany ks. Mariusz Czyżewski. Powiększyło się także grono kapituły katedralnej, konkatedralnej oraz kolegiaty w Radzyminie. Kilku księży otrzymało przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

Dekretem abp. Hosera powołano także Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży. Świąteczne spotkanie opłatkowe dla duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej odbyło się w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama