Na motocyklach na Dolnym Śląsku, w karetach i na wielbłądach w Rzeszowie, z samurajami i wikingami w Gdańsku. 6 stycznia na ulice polskich miast, z kolędą na ustach wyruszy kilkaset tysięcy osób w ponad 180 Orszaków Trzech Króli.
- Orszak to rodzinna, radosna zabawa i najgorętsza impreza mroźnej zimy. Otwarta dla wszystkich, którzy chcą być razem i śpiewać kolędy. Trochę jak Biblia pauperum, boodtwarza historię sprzed 2 tys. lat, ale też nawiązuje do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Apolityczny teatr uliczny, nie przeciwko komuś, ale afirmujący wspólnotową radość - mówi Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli, organizującej od sześciu lat w Święto Objawienia Pańskiego kolędowy marsz z Mędrcami do Stajenki po ulicach polskich miast.
W tym roku do Orszaku dołączy aż 180 polskich miast, a także kilka poza granicami: w na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a nawet w Rwandzie i w Chicago. Po raz pierwszy Orszak połączy granicę polsko-niemiecką. Przejdzie bowiem z Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.
- Bardzo cieszymy się z niemal dwukrotnego wzrostu liczby miejscowości, które organizują kolejną edycję Orszaku - mówi Maciej Marchewicz Tomasz Gołąb /GN - Na Dolnym Śląsku na Orszak poprowadzą motocykle, w Katowicach Bożogrobcy i Templariusze, w Gdańsku - samuraje i wikingowie, mam nadzieję że ochrzczeni - śmieje się Maciej Marchewicz. - W Płocku Orszak Trzech Króli będzie miał charakter ekumeniczny, bo dołączą do niego prawosławni. Rzeszów i Dziewiany na Kaszubach wygrały z kolei w internetowym głosowaniu na miasta, w których orszak poprowadzą wielbłądy z Cyrku Zalewski - tłumaczy.
Każda miejscowość biorąca wraz z Fundacją udział w Orszaku Trzech Króli otrzyma pulę koron i śpiewników – podczas 6. edycji organizatorzy planują rozdać ich około 500 tys. sztuk. W dniu Orszaku będzie można również wysyłać neokartki poprzez aplikację Envelo pobraną na smartfona lub przy użyciu platformy internetowej. W tym dniu każda złotówka z wysłanej neokartki zasili konto Fundacji Orszak Trzech Króli. Środki zostaną przekazane na rzecz funduszu „Kultura w szkole”. Orszak Trzech Króli ubezpiecza firma InterRisk, dzięki czemu każdy lokalny orszak ma zapewnioną profesjonalną ochronę. Partnerem Orszaku Trzech Króli jest też TVP Program 1, dzięki któremu zobaczymy jak co roku transmisję wydarzeń z 6 stycznia.
Jakub Szymczuk /GN Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany m.in. do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. konkursy ogólnopolskie na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową, plastyczny i fotograficzny. Orszak podejmuje również stałą współpracę z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci w ramach projektu Tydzień Trzech Kultur.
W Warszawie jak co roku Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Zamkowego sprzed Kolumny Zygmunta o godzinie 12, po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański, pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. Oprócz dobrze już znanych mansjonów, na które co roku czeka wielu mieszkańców stolicy, takich jak „Dwór Heroda” czy „Walka Dobra ze Złem”, pojawią się zupełnie nowe – rozpoczynający Orszak „Edykt Cezara Augusta”, po którym brzemienna Maryja wraz z Józefem zmierzać będą na spis ludności do Betlejem i poszukiwać miejsca w „Gospodzie” oraz “Szałas Pasterzy”, w którym prawdę o narodzeniu Jezusa będzie zwiastował zdumionym pastuszkom sam Anioł Pański. Ostatnią sceną, odegraną tuż przed oddaniem pokłonu Maleńkiemu będzie widowiskowa „Brama do Nieba”, czyli zastępy chórów anielskich, trębaczy oraz tańczące amorki. Anioły z „Bramy do Nieba” rozdawać będą uczestnikom Orszaku obrazki z wizerunkiem anioła. Orszak dotrze do stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku oraz złożyć niesione dary. Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd, podczas którego wystąpi m.in. zespół Rock-kolędy. Wspólne kolędowanie potrwa do godziny 15.