- Mała liczba powołań nie równoważyła w ostatnich latach liczby zmarłych sióstr. W 2013 r. liczba postulantek po raz pierwszy była wyższa o 20. To niewiele, ale daje nadzieję na odwrócenie niekorzystnych trendów – mówi s. Agata Mirek, matka generalna sióstr niepokalanek.
W siedzibie Episkopatu Polski podsumowano liczbę powołań przed Dniem Życia Konsekrowanego, przypadającym 2 lutego.
W Polsce istnieje aż 101 żeńskich zgromadzeń zakonnych, skupiających w 2289 domach zakonnych 19 tys. sióstr. Na koniec grudnia 2013 r. w Polsce było 17894 sióstr profesek wieczystych, 888 – czasowych oraz 262 nowicjuszki i 247 postulantek. Ponad 2000 sióstr pracuje poza granicami Polski, nie tylko w krajach misyjnych, ale i na Wschodzie.
- Mała liczba powołań w ostatnich latach nie równoważyła nawet liczby zmarłych sióstr. W 2013 r. liczba postulantek po raz pierwszy była większa o 20 w stosunku do poprzedniego roku. To niewiele, ale daje nadzieję na odwrócenie niekorzystnych trendów – mówi s. Agata Mirek, matka generalna sióstr niepokalanek.
- Osoby konsekrowane troszczą się o sprawy Pana: o człowieka i jego zbawienie. Zróżnicowanie form życia konsekrowanego jest błogosławieństwem i bogactwem Kościoła: siostry i bracia poświęcają się modlitwie, chrześcijańskiemu wychowaniu, pomagają uzależnionym w wydobywaniu się z kręgu grzechu i zła, zajmują się pracą charytatywną – podkreśla bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Życie zakonne w Polsce ciągle jest jednak niezwykle dynamiczne, zwłaszcza porównując z tendencjami światowymi.
- Polskie siostry i braci zakonnych można spotkać w Boliwii czy owianej wiatrem prerii Kazachstanu: jesteśmy dosłownie wszędzie obecni i wszędzie na nas liczą. Jesteśmy rozpędzeni w bezinteresowności dzielenia się powołaniami z całym światem. Mniejsza liczba powołań to wiatr, który nas nie paraliżuje, ale otrzeźwia – byśmy przyjrzeli się naszemu powołaniu: jak świadczyć o Bogu – nie po to, byśmy byli oklaskiwani i podziwiani, ale by zachować wierność Ewangelii i być blisko człowieka – mówi o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
W Polsce żyje również ok. 1200 osób świeckich konsekrowanych.
- To stosunkowo nowa forma życia w Kościele, polegająca na łączeniu życia pełnią konsekracji i pełnią świeckości, nieść w życie codzienne Chrystusa, a jednocześnie radykalnie żyć łaską chrztu świętego, zachowując śluby posłuszeństwa wspólnocie, ubóstwa i czystości. To bardzo aktualna forma życia konsekrowanego – podkreśla Jolanta Szpilarewicz, przewodnicząca Instytutów Świeckich.
Od 2006 r. w polskim episkopacie działa także specjalna podkomisja ds. indywidualnych form życia konsekrowanego.
- w 36 diecezjach mamy 178 Dziewic Konsekrowanych oraz ok. 220 wdów, które swoje życie poświęciły Bogu. Jest także 5 pustelników – wylicza ks. Arkadiusz Okroj, przewodniczący podkomisji KEP.