W roku kanonizacji JPII, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Kulturalna placówka powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej.
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Rozwój infrastruktury kultury" dofinansowanie dostaną 73 instytucje. Wśród nich z kwotą 6 mln dofinansowania znalazło się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego działające przy Świątynia Opatrzności Bożej. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie prac budowlanych w głównej ekspozycji tj. wylanie posadzek, a dalszej kolejności założenie niezbędnych instalacji czy ocieplenie budynku.
Archidiecezja Warszawska w swoim wniosku ubiegała się o ponad 20 mln złotych na lata 2014-2015. W tym na rok 2014 o sumę 16,5 mln złotych. Finalnie otrzymała kwotę 6 mln. Czyli 37 proc. wnioskowanej sumy. Jak podaje rzecznik MKiDN, dofinansowanie uzyskują te aplikacje, które zdobyły najwięcej punktów na zasadzie - im więcej punktów tym większy procent kwoty wnioskowanej. Wniosek o dofinansowanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego został oceniony najniżej spośród tych, którym przyznano dodatkowe środki.
Przyznana dotacja budzi kontrowersje. Złożenie odwołania od decyzji ministerstwa, do CBA i prokuratury zapowiedział Twój Ruch. Bogdan Zdrojewski, minister kultury, odpiera ataki o niezasadność przyznania 6 mln dla muzealnego projektu tym, że muzea diecezjalne nie są w Polsce wyłączone z praw uzyskiwania dotacji publicznych na swoją działalność oraz poprawnością formalną wniosku złożonego przez Archidiecezję. Minister przekonywał, że trzeba szanować dziedzictwo takich postaci jak Jan Paweł II, czy kardynał Stefan Wyszyński i wspomagać projekty, które dają szansę na to, że państwo polskie "w całości będzie traktowane poważnie”.
Na stronie MKiDN także można przeczytać uzasadnienie: "Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, powstające w ramach Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, jest ważnym elementem polityki kulturalnej państwa w zakresie dziedzictwa narodowego. Placówka będzie prowadziła nowoczesną działalność edukacyjną oraz podtrzymywała pamięć i wiedzę o roli obu hierarchów w historii Polski".
Ekspozycja główna, zajmująca około 2000 metrów kwadratowych, będzie się znajdować w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni, ponad jej nawą główną. Składać się będzie z 10 stref na przemian rozświetlonych i mrocznych, nawiązując do zmiennych losów głównych bohaterów Muzeum. Ciekawa oprawa plastyczna oraz nowoczesna formuła wystawiennicza, charakterystyczna dla muzeów narracyjnych, pozwoli na przybliżenie tematu współczesnemu odbiorcy. Obok znajdą się też sale: multimedialna i konferencyjna oraz specjalna przestrzeń dziecięca.