Nowy numer 48/2020 Archiwum

Świątynia tylko z ofiar

Rozgorzała awantura o pieniądze, które Ministerstwo Kultury przyznało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Chociaż muzeum dostało mniej, niż potrzebuje, i procentowo mniej niż inne placówki, rozpętała się burza.

Obruszyli się zwłaszcza etatowi obrońcy świeckości państwa. Chociaż budowa Świątyni Opatrzności Bożej nigdy nie była i nie jest finansowana z budżetu państwa, utożsamili oni przyznaną przez ministerstwo dotację dla muzeum ze wsparciem przestrzeni sakralnej.

Ukończenie samej świątyni będzie kosztować jeszcze ok. 35 mln zł. Te pieniądze pochodzą jednak tylko z dobrowolnych wpłat, ofiar i składek, a także z ogólnopolskiej zbiórki w Dniu Dziękczynienia. Archidiecezja warszawska w swoim wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ubiegała się z kolei o dotację na powstające nad świątynią muzeum. Z wnioskowanej na lata 2014–2015 kwoty 20 mln złotych ministerstwo przyznało zaledwie 6 mln, czyli 37 proc. potrzebnej sumy. W dodatku, co powinno uspokoić krytyków, pieniądze na Muzeum Jana Pawła II nie pochodzą z budżetu państwa, ale z odpisu z gier liczbowych, czyli z Funduszu Promocji Kultury, który umożliwia m.in. finansowanie kościelnych osób prawnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama