Pamięci wyklętych

Koncerty, inscenizacje, składanie wieńców. Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych obchodzony jest coraz powszechniej i bardziej uroczyście.

28 lutego (piątek) i 1 marca (sobota) br. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w miejscach pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego zostaną złożone wieńce. 28 lutego o godz. 14 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak złoży wieniec w kwaterze „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. 1 marca o godz. 10 zastępca szefa Gabinetu Prezydenta Sylwia Remiszewska złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a o godz. 12 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński złoży wieniec pod tablicą na murze Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej.

Również 28 lutego o godz. 11 w Belwederze prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości związanej z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i upamiętnieniem żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zidentyfikowanych w wyniku prac w kwaterze „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W niedzielę, 2 marca, o godz. 18, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odbędzie się, w połączeniu z Mszą św., uroczysty koncert pt.: „Jesteś wolna i niepodległa”. Utwory w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. Tego dnia wspominamy niezłomnych żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej, nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę przeciwko władzy komunistycznej. Za ten czyn byli niejednokrotnie osadzani w więzieniach, torturowani, a po niesprawiedliwych procesach skazywani na śmierć. Ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach, aby zabić o nich pamięć. Ideą tego święta jest pokazanie Polakom ich roli w powojennej historii kraju.
 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..