GN 2/2021 Archiwum

Remont średnicowego. Pociągi na objazdy

Od niedzieli 9 marca kolejarze rozpoczną remont kolejowego mostu średnicowego. Zmienią się rozkłady jazdy pociągów kursujących przez Warszawę Centralną. Utrudnienia dla pasażerów kolei potrwają do 14 czerwca.

Od niedzieli PKP PLK zabiera się za remont mostu dla pociągów dalekobieżnych. Najpierw remontowany będzie tor z Warszawy Wschodniej do Warszawy Centralnej (9 marca - 26 kwietnia), potem z Warszawy Centralnej do Warszawy Wschodniej (27 kwietnia – 14 czerwca).

Roboty spowodują duże zmiany w ruchu pociągów jeżdżących przez Warszawę Centralną wszystkich przewoźników – Szybkiej Kolei Miejskiej, Kolei Mazowieckich, Przewozów Regionalnych, PKP Intercity. Pociągi wyjeżdżające z Warszawy w kierunku zachodnim i południowym będą kursowały torem dalekobieżnym linii średnicowej (czyli bez zmian), w kierunku wschodnim i północnym (Białystok, Olsztyn, Trójmiasto, Lublin) pojadą przez Warszawę Gdańską (z pominięciem Warszawy Centralnej i Wschodniej), niektóre pociągi przyjeżdżające z kierunku zachodniego, z wyjątkiem pociągów jadących z Łodzi, będą kursować przez Warszawę Gdańską z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia. Pociągi z Łodzi będą jechały przez Warszawę Centralną, niektóre skończą bieg na tej stacji. Inaczej będą też jeździły dwie linie SKM: S3 i S9. Linia S3 zostanie wycofana z mostu i podzielona na dwie: S3 jeżdżącą przez cały tydzień na odcinku Warszawa Centralna – Warszawa Lotnisko Chopina oraz linię S30 kursującą pomiędzy Warszawę Wschodnią a Legionowem/Legionowem Piaskami (tylko w dni robocze). Natomiast pociągi SKM S9 będą jeździły przez cały tydzień na trasie Warszawa Zachodnia peron 8 – Legionowo Piaski/Wieliszew. Pociągi Kolei Mazowieckich do Modlina i z powrotem będą kursowały tylko do stacji Warszawa Wschodnia. Z kierunku zachodniego pociągi Bolimek, Radomiak, Mazovia będą kursowały przez stację Warszawa Centralna. Niektóre pociągi KM jadące na wschód będą rozpoczynały bieg na stacji Warszawa Wschodnia, w tym popularny pociąg Łukowianka. Pociągi międzynarodowe odjeżdżające z Warszawy, będą kursowały przez linię średnicową dalekobieżną i Warszawę Centralną. Pociągi międzynarodowe odjeżdżające na wschód w porze nocnej pojadą po części podmiejskiej.

Szczegółowe informacje o zmianach w rozkładach jazdy i wzajemnym honorowaniu biletów u przewoźników znajdują się na stronach: www.ztm.waw.pl, www.mazowieckie.com.pl, www.przewozyregionalne.pl, www.intercity.pl.

Most średnicowy ma 470 m. Prace obejmą tory o łącznej długości około 1150 m. Będą prowadzone obok przejeżdżających pociągów 16 m nad poziomem wody. Wykonawca wymieni wszystkie elementy torów - na jednym znajduje się 748 mostownic (podkładów). Roboty obejmą również montaż nowych elementów konstrukcji mostu odbojnic i blach przeciwpożarowych. Po remoncie pociągi pojadą szybciej, prędkość na moście wzrośnie z 40 km/h do 60 km/h i umożliwi utrzymanie bardzo dużej częstotliwości kursowania pociągów. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama