Nowy numer 49/2020 Archiwum

Katolickie Dni Filmowe

Katastrofa smoleńska z perspektywy wiary, filmy o Janie Pawle II i żołnierzach wyklętych. 8 marca w Centrum Łowicka na Mokotowie startują VIII Katolickie Dni Filmowe, organizowane przez Fundację Św. Kazimierza Królewicza.

To wydarzenie od ośmiu lat gromadzi mieszkańców Warszawy na pokazach filmów, często niedostępnych w programowej ofercie kinowej i telewizyjnej.

W nawiązaniu do Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych sobotnie projekcje zaprezentują retrospektywny przegląd filmowego dorobku festiwalu  „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” z lat 2008-2013. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć 7 filmów dokumentalnych nagrodzonych bądź wyróżnionych na festiwalu NNW w Gdyni.

Przegląd otworzy dokument Iwony Bartólewskiej „Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne”. Kolejne projekcje to „Wyrok śmierci” w reż. Ewy Szakalickiej i najnowszy film Arkadiusza Gołębiewskiego „Łączka” o pracach ekshumacyjnych na powązkowskiej Łączce. Po filmie zaplanowane jest spotkanie z Dariuszem Gołębiewskim, autorem filmu Łączka” i Dyrektorem Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.

Kolejne filmy przeglądu to fabularyzowany dokument Grzegorza Królikiewicza „Mit o Szarym” i „Oberlangen” w reż. Małgorzaty Bramy, po którym przewidziane jest spotkanie z autorką filmu i jej gośćmi. W części wieczornej  zobaczymy 2 filmy: Pohańbiona godność” Dariusza Walusiaka i Elżbiety Jakimek-Zapart i „Klamra” w reż. Jędrzeja Lipskiego i Piotra Melecha.

Drugi dzień pokazów rozpoczną 2 filmy poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II: reportaż Krzysztofa Żurowskiego „Droga do Astany” i „Pójdź za mną”w reż. Wandy Różyckiej-Zborowskiej, filmowa zachęta do ponownego przemyślenia historii, którą  wspólnie przeżyliśmy z Papieżem Polakiem. Kolejne projekcje to „Biblio Ojczyzno moja” w reż. Marioli Kłos i  „Liban, Ziemia Świętych” w reż ks. Jarosława Cieleckiego, przybliżający m.in. postać świętego z Libanu Charbela.

W części wieczornej widzowie obejrzą film Agnieszki Porzezińskiej i Pawła Sobczyka „Tajemnica Tajemnic”, który ukazuje niezwykłe owoce zawierzenia kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II Matce Bożej oraz „Gdzie był Bóg w Smoleńsku” Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego, w którym autorzy zestawiają fakty i zdarzenia, odczytują znaki, ukazując tragedię smoleńską z perspektywy wiary.

Ostatnią pozycją niedzielnego wieczoru będzie argentyński film fabularny „Akacje” w reż. Pablo Giorgelliego. To poetycki film drogi, opowieść o trudnej komunikacji z drugim człowiekiem, pokazująca, że wzajemne porozumienie rodzi się często nie tyle w wyniku słów, co drobnych gestów życzliwości.      

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Szczegóły na stronie www.fundacjaswkazimierza.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama